Виталий Иванушкин

пожалуйста помогите перевести текст на английский!! просто умоляююю(((

Современные подростки
Все подростки разнообразны.Кто-то стремится получить хорошее образование , следит за своим здоровьем .Для таких детей очень важно знать мнение окружающих людей и родителей.Такие подростки добиваются больших результатов в жизни .
А есть такие подростки , которым ничего не нужно от жизни кроме развлечений. Сейчас больше половины подростков курят , пьют , и в школе вообще не учатся. Они почти весь день проводят в интернете и ни на что не способны без родителей .Чтобы такого не происходило, нужно контролировать детей с самого раннего возраста . Большинство родителей не обращают внимание на поведение своих детей , на их образ жизни , на то , с кем они общаются, и это не правильно!
Дети растущие в хороших условиях не знают другой жизни . Они считают, что все вертится вокруг них. Но это не так. Ребенка нужно готовить к самостоятельной жизни тщательно , все ему объясняя.

Анастасия Рыбникова

А как же переводчик?)

Танюша Самборская

modern teenagers
All teenagers raznoobrazny.Kto -that tends to get a good education, monitor their health . For these children, it is important to know the opinion of other people and teenagers roditeley.Takie achieve great results in life .
And there are young people who do not want anything out of life than entertainment. Now more than half of teens smoking, drinking, and the school did not learn. They spend most of the day on the Internet and on what not able to without their parents. To avoid this, you need to monitor their children from a very early age. Most parents do not pay attention to their children's behavior, their way of life, then, with whom they communicate, and that's not right!
Children growing up in good conditions, know no other life. They believe that everything revolves around them. But it is not. The child should be prepared for independent life carefully explaining everything to him .

T@
Tpogreban @mail.ru

Modern teenagers
All teenagers raznoobrazny. Kto -that tends to get a good education, monitor their health . For these children, it is important to know the opinion of other people and teenagers roditeley. Takie achieve great results in life .And there are young people who do not want anything out of life than entertainment. Now more than half of teens smoking, drinking, and the school did not learn. They spend most of the day on the Internet and on what not able to without their parents. To avoid this, you need to monitor their children from a very early age. Most parents do not pay attention to their children's behavior, their way of life, then, with whom they communicate, and that's not right!Children growing up in good conditions, know no other life. They believe that everything revolves around them. But it is not. The child should be prepared for independent life carefully explaining everything to him .

Екатерина Аксёнова

зайди на специальный сайт переводчик там есть
так в чем проблема