Кс
Ксения

помогите перевести часть из текста, пожалуйста

Novikov had hitherto been regarded as one of Russia`s most promising young riders, winning the Tour de Slovaquie and Tour des Pays de Savoie in 2011 with the Itera-Katusha team. The 24-year-old`s ban runs until June 6, 2015, Russian agency RUSADA said. ''RUSADA has taken the decision, on the basis of conclusions by the disciplinary anti-doping committe, to disqualify the athlete Nikita Novikov… for a breach of anti-doping rules, ''RUSADA said in a website statement. Last year,Novikov participated in 10 races as a part of the Dutch team Vacansoleil-DCM,with his best result coming in May`s Tour du Nord Pas-de-Calais when he finished 14th in the general classification and sixth in the youth classification.That result remains in force as it came before his positive test.

Урмат Исаков

Новиков до сих пор считавшийся одним России ` самых перспективных молодых гонщиков, выигравший Тур де Slovaquie и Тур де Pays де Савойя в 2011 году с командой Катюша. 24-летнему гонщику `запрещено выступать до 6 июня 2015, сказало русское агентство РУСАДА. '' РУСАДА приняло решение, на основании выводов по дисциплинарной антидопинговой КОМИТЕТ, дисквалифицировать спортсмена Никита Новиков ...за нарушение антидопинговых правил, '' сказало РУСАДА в сайте заявлении. В прошлом году, Новиков принял участие в 10 гонках в составе голландской команды Vacansoleil-DCM, с его лучшим результатом в ближайшие `ы мая Тур дю Нор-Па-де-Кале, когда он закончил 14-м в общем зачете и шестое место в молодежной классификации . Этот результат остается в силе, как это было до его положительный тест.