Moses Listengurt

Пожалуйста помогите перевести предложения с английского на русский

The idea that a circle of disciples might have been responsible for the differing characteristics of the Johannine writings is one that has made its way since then.

In 1955 C.K. Barrett added considerable precision: for him it is John, the disciple of Jesus, who retired to Ephesus where he composed apocalyptic writings, surrounded by his own disciples. It is the latter who compiled them into

the book of Revelation after the death of their master.

Олеся Омельчук

С тех пор нашла распространение мысль о том, что в отличающихся друг от друга истолкованиях писаний Иоанна, возможно, был ответственен круг его учеников.

Svetlana Corjan 3Акирова

гугл переводчик в помощь