Татьяна Логашова

Помогите сделать перевод на английский

Я повторюсь: против крупного зверя вроде медведя пистолет бесполезен, здесь нужно что-то помощнее (например, ружье) .

Елена Дорогань

To reiterate: a pistol is no good against a large beast like a bear, you'll need something more powerful (say, a shotgun).

Дарья Кузьмичёва

I'll repeat it once again: a handgun is barely effective against a large animal like a bear. We'll need (you'll need) something more powerful such as a long gun.

Вероника Бойко

вместо "reiterate" - можно сказать - " I will repeat ", " I 'll say it again"