Алексей Попов

помогите с переводом на английский

Закончил университет с красным дипломом. На протяжении учебы дважды представлял свой университет на студенческой олимпиаде.

Дима Пилипчук

I graduated from university with an honours degree (I hold an honours degree from N University).
During my time at the university I took part in students' (sports?) competitions.

Если вы составляете CV, а не пишете эссе о системе образования в России со всеми ее реалиями, не пишите про Red Diploma, не надо..

Виктория Лебедева

I graduated from the University with the Red Diploma (a diploma with distinction in Russia for being a straight "A" student). As a University student I represented my University twice at the Student Olympic Games.

Иван Асеев

Владимир Шевченко вам все правильно написал. Единственная ремарка: студенческие олимпийские игры будет: student contest (взято непосредственно с дипломов).

Алексей Кондрашов

I have gratuated from the university with a red diploma.During the studies I have introduced my university in the student competition twice.