Grisha Bobrovski

Как в этом предложении перевести "the corrupting influences" ?

Error-correcting codes are one of the glories of the information age: They're what guarantee the flawless transmission of digital information over the airwaves or through copper wire, even in the presence of the corrupting influences that engineers call "noise."

Рыжая Ирония

без "-ся", искажающих влияний, воздействий

Илья М

искажающегося воздействия

Вася Трифилёнков

даже при наличии наведённых искажений, искажений от внешних/посторонних воздействий