Serguei Vdovine

Помогите перевести одно предложение

Как правильнее сформулировать?
Misunderstandings existed throughout the "Operation Provide Comfort" forces as to how coalition air operations procedures and responsibilities applied to military coordination center helicopter operations.

Существовало недопонимание в ходе операции "Утешение" между войсками относительно того... .

И еще вот это если можно:
The AWACS crew commander, Lawrence Tracy, was not currently qualified in accordance with USAF regulations and he and the other AWACS crewmembers committed mistakes

Сергей Платонов

Посмотри в переводчике гугл