Ольга Юдина

Помогите, пожалуйста, перевести!

The Company shall allocate part of the annual earnings as reserves for at least 5% of the annual earnings deducted with the balance of cumulative losses brought forward (if any) until this amount of reserves shall be equal to at least 10% of the registered capital.

Ев
Евгения

Компания должна распределить часть годовых заработков как резервы для по крайней мере 5% годовых заработков вычтенных балансом совокупных убытков выдвинутых (если имеется) пока эта сумма резервов не должна поравняться по крайней мере 10% зарегистрированного капитала.