Зоя Крупина

перевод на английский "нельзя сидеть сложа руки и ждать пока все образуется само собой"

Кирилл

you can not sit back and wait until everything is formed by itself

Алексей Целитель

Nobody should stand still waiting his deal will go properly by itself.

Юлия Дьячкова

You shouldn't sit on your hands and wait until everything comes right by itself.
One cannot sit without lifting a finger until everithing turns out all right by itself.

Роман Хомченко

You can't just sit and wait for it to happen, you should put some effort to it.

Артур Исаков

you can not sit back and wait until everything is formed by itself.

сидеть сложа руки - это устойчивое словосочетание переводится, как "sit back "