Екатерина Коршина

помогите профессионально перевести на английский, очень надо!!!

1.Был вечер. Моя мама читала книгу, а я писал письмо. Вдруг вошёл мамин брат. Мы разговаривали около часа, когда позвонила его жена и напомнила ему о театре. 2. Анна вышла из института, села в автобус и поехала домой. Когда она пришла домой, её сын готовил уроки. Пока он занимался, она готовила ужин. 3. Что ты делала вчера в это время? - Я писала доклад в библиотеке. Я писала его уже час, когда в библиотеку пришли мои друзья. - Когда ты вернулась домой? - Поздно. 4.С кем ты вчера разговаривал, когда я встретил тебя на улице? – С другом. Он 2 дня назад вернулся из Лондона. Мы говорили уже минут 15, когда ты нас вчера увидел. 5. Что ты делал вчера в 10 часов вечера? – Я был в больнице. Я осматривал больных. Я осматривал их уже целый час, когда приехал профессор.

и поставить время к каждому предложению!!!!

Юлия Селезнева

1.It was evening. My mum was reading a book, I was writing a letter. Suddenly my mother's brother came in. We talked for almost an hour when his wife called and reminded him about the theatre. 2 Anna came out of an institute's building, got on a bus and went home. When she got home her son was doing his homework. While he was studying she was getting the dinner ready. 3. What did you do yesterday at this time? - I was working on my speech at the library. I was writing it for an hour when my friends came into a library.- When did you get home? - Late. 4. Who was the person you spoke to yesterday when I met you on the street? - My friend. He came back from London 2 day ago. We've spoken for 15 minutes already when you saw us yesterday.5. What did you do at 10 pm last night? - I was at the hospital. I did patients check-ups. I was doing check-ups for an hour when professor arrived.

Ирина Старцева

Ит уоз эвенин. Май мадэ уоз ридин э бук, эн ай уоз райтин э леттэ. Саддэнли мадэ'с брадэ ХЭД кам ин. Уи ХЭД БИН толкин фо эбаут эн аур уэн хиз уайф колд эн римайндид хим баут дэ фитэ.

И так далее.

Di
Dima

1. It was evening. My mom was reading the book, and I was writting a letter. Suddenly my mother's brother came in. We had been talking for about an hour when his wife called and reminded him about the theater.
2. Anna stepped out from the institute, got on the bus and went home. When she came home, her son was doing homework. While he was doing his homework, she was cooking the dinner.
3. What were you doing yesterday at this time - I wrote a report in the library. I had been writting it for an hour, when my friends came to the library .
- when you came back home? - late.
4. With whom were you talking yesterday, when I met you on the street? - With frend. Two days ago he came back from London. We had been talking already about 15 minutes, when you saw us yesterday.
5. What did you do yesterday at 10 pm? - I was in the hospital. I examined my patients. I had been examining them for an hour, when the professor came in.