Эннка Сианка

помогате мне с английским

Заполните пропуски предлогами.

1. Please take that long pencil ...your brief-case, Nick, and put it ...the table. 2. The black pen is ...the table, the brown pen is ...my bag. The red pencil is ...that book. 3. Please take these books ...the table. 4. Please go ...the blackboard. 5. Please close your book and put it ...your brief-case. It's ...your brief-case now. 6. Please go ...thedoor and close it. 7. Please put a spoon ...your cup, Ben. 8. Please go ...the room. 9. Please yake a pen ...that student. 10. Fred is ...his room now. 11. Please take your pen ...the table and put it ...your bag, Jane. Now please take it ...your bag and put it ...the book. 12. Please go ...your table and take your book ...your bag. 13. Please look ...the blackboard. Please go ...the blackboard. 14. Please take the cup ...Jane and put ...the table.

Зара Гаджиева

1. Please take that long pencil .out of..your brief-case, Nick, and put it .on..the table. 2. The black pen is .on..the table, the brown pen is .in..my bag. The red pencil is .on..that book. 3. Please take these books .from..the table. 4. Please go .to..the blackboard. 5. Please close your book and put it .in..your brief-case. It's .in..your brief-case now. 6. Please go .to..the door and close it. 7. Please put a spoon .into..your cup, Ben. 8. Please go .to..the room. 9. Please take a pen .from..that student. 10. Fred is .in..his room now. 11. Please take your pen .from..the table and put it .into..your bag, Jane. Now please take it .out of..your bag and put it .on..the book. 12. Please go .to..your table and take your book ..out of.your bag. 13. Please look .at..the blackboard. Please go .to..the blackboard. 14. Please take the cup .from..Jane and put .on..the table.

Ка
Катюша

Пожалуйста, возьмите длинный карандаш ...свой портфель, ник, и поставить его ...стол. 2. Черная ручка ...стола, коричневый фломастер ...мой мешок. Красный карандаш ...эту книгу. 3. Пожалуйста, возьми эти книги ...стол. 4. Пожалуйста, иди ...доске. 5. Пожалуйста, закройте книгу и положите ее ...свой портфель. Это ...свой портфель сейчас. 6. Пожалуйста, иди ...дверь и закрыть ее. 7. Пожалуйста, поставьте ложку ...чашку, Бен. 8. Пожалуйста, перейдите ...номер. 9. Пожалуйста, яке ручку ...что студент. 10. Фред ...теперь его номер. 11. Пожалуйста, возьмите ручку ...стола и положить его ...свою сумку, Джейн. Теперь, пожалуйста, возьмите его ...свой мешок и положил его ...книги. 12. Пожалуйста, идите ...ваш стол и возьмите свою книгу ...сумку. 13. Посмотрите, пожалуйста, ..доске. Пожалуйста, иди ...доске. 14. Пожалуйста, возьмите чашку ...Джейн и поставить ...стол.