Евгений Батарев

Помогите перевести на английский!)

Когда я вернулся домой, моя маленькая сестра уже уснула. Мы закончили этот тяжёлый эксперимент до 11 часов. Я перевёл текст до того, как мой друг позвонил мне. Экспедиция выехала в горы до войны. Наш класс сдал экзамен к двум часам. Я показал товарищу новые журналы, которые купил в Киеве. Девушка разбила чашку, которую ей подарили на день рождения. Она надела новое платье, которое пошила сама. Я написал сочинение, до прихода родителей с работы. Учитель объяснил нам ошибки, которые мы сделали в диктанте. Ты уже помыл посуду? Да. Наконец-то я сделал перевод этого тяжёлого текста. Я не могу прийти к тебе. Я ещё не сделал уроки .Почему никто не убрал класс?
Почтальон только что принёс газеты. Ты получил мою телеграмму? Я никогда не был за границей. Ты читал фантастические рассказы Гамильтона? Посмотри. Она разбила твою любимую чашку.

Коля Слеп

When I got home, my little sister was already asleep. We finished this difficult experiment to 11 hours. I translated the text before my friend called me. The expedition left for the mountains before the war. Our class passed the exam to two hours. I showed someone new logs that are bought in Kiev. The girl broke the cup which she was presented with a birthday present. She put on her new dress that she sewed. I wrote an essay, before the arrival of parents from work. The teacher explained to us the mistakes we have made in a dictation. You have already washed the dishes? Yes. Finally I made ​​a translation of this difficult text. I can not come to you. I have not done homework. Why no one cleaned the classroom?
The postman just brought the newspaper. Did you get my telegram? I have never been abroad. Did you read the fantastic stories of Hamilton? Check it out. She broke your favorite cup