Рустам Халиков

Помогите перевести на английский яз.

1.Она все еще печатает свою статью
2.Сейчас они сидят в гостинной и разговаривают о своей поездке.
3.У них только что было собрание. Она все еще читает.
4.Кто это написал?
5.Мне дали на обед суп.
6.Завтра днем мы пойдем в кино или в музей.
7.Где купили эту книгу?
8.День рождения моего отца в мае.
9.Когда сварили обед?
10.В той комнате кто-то есть, не так ли?
11.Было уже темно, когда мы подошли к дому; дул сильный ветер, и становилось все холоднее и холоднее.
12.Что делает твой брат? -Он работает в институте. -А что он сейчас делает? -Он читает газету. Я всегда приношу ему газеты, когда он приходит с работы
Только не надо говорить про переводчик, я знаю, что он существует, но там перевод никакой...

Юлия

1. It still prints the article
2. Now they sit in state muddy and talk about the trip.
3. They just had a meeting. She still reads.
4. Who wrote it?
5. To me dined on soup.
6. Tomorrow afternoon we will go to cinema or in a museum.
7. Where bought this book?
8. Birthday of my father in May.
9. When cooked a dinner?
10. In that room someone is, isn't it?
11. It was already dark, when we approached to the house; il was windy, and everything became colder and colder.
12. What does your brother do? - It works at institute. - And what it now does? - He reads the newspaper. I always bring it newspapers when it comes from work
Only it is not necessary to speak about the translator, I know that it exists, but there transfer any...

Раиса

1.She is still typing her article.
2.They are sitting in the guest room and talking about their trip now.
3.They have just had a meeting.She is still reading.
4.Who has written it?
5.I was given some soup for lunch.
6.Tomorrow afternoon we'll go to the cinema or the museum.
7.Where was this book bought?
8 My father's birthday is in May.
9.When was lunch cooked?
10.There is somebody in that room,isn't there?
11. It was already dark when we came up to the house ; a strong wind was blowing ang it was getting colder and colder.
12.What does your brother do?- He works at the Institute.-And what is he doing now ?- He is reading a newspaper.I always bring him newspapers when he comes from work.