Алексей Черняев

проверте, пожалуйста, текст по аглийскому на правильность)

Nowadays there are many ways to change your appearance to be good-looking.
If you don't enjoy how you look, you can consult a specialist. She or he help to find the best looking haircut for your face, make-up, which will emphasize all of your dignity and hide flaws. Also you can begin go to the gym and try to choose clothes for your shape type. Your way of life influences your appearance too. Moreover, if you, for example, want to have nose or lips that look like your favorite celebrity and you have enough money, you can visit a plastic surgeon. However, don't forget that appearance is not as important as to be an interesting person.

Ритатуля

1. If you don`t like the way you look...
(во 2 предложении)

2. She or he can (ili will) help you ...
(в 3 предложении)

3. (в 3 предложении.) dignity (достоинство) не в том смысле. Вы хотите сказать: «Подчеркнет все ваши достоинства», а слово, которое употребили, - не в том значении – оно употребляется например: Чтобы сохранить свое лицо (достоинство). Вам нужно слово их этих: рerfection, positive features.

4....and hide THE flows.

5. Also, you can begin goING to the gym and trying to pick clothes that fits you properly.

6. Moreover (возможно, это слово употреблено верно, но как-то не приходилось сталкиваться)
Я бы написала вместо него "furthermore", "besides", в вашем контексте лучше даже "Infact"

7. If you have enough money and you want to look like your favorite celebrity you can get a nose or lip job simply by visiting a plastic surgeon.