Сергей Клишин

Непентес и Росянка, кто сажал с семян нужны советы.

Узнала что непентес имеет оч короткий срок годности, но я уже заказала, поэтому посажу, скажите у росянки та же фигня со сроком? ! Или она подольше хранится? Посадила росянку сбрызнув жнергеном под лампу в кокосовый субстрат смешеный со сфагнумом и песком 2:1:1 есть еще 1 пачка росянки. Нужно много советов. 🙂

Света Силантьева

не занимайтесь ерундой

Елена Шаломеева

Store seeds in a dry, sealed plastic bag in a refrigerator until it's time to sow them. Germination rates decrease with time, but properly stored seeds may last quite a while. Most Drosera, Drosophyllum, and Byblis seeds last for many years even decades. Sarracenia and Darlingtonia seeds can be stored for at least a few years. Pinguicula and Utricularia seem to have a relatively shorter shelf life. Nepenthes seeds do not store well and should be sown as quickly as possible.