Гуманитарные науки

помогите пожалуйста перевести текст на русский язык.

To an economist,economic society presents it self as a mechanism for survival - a means where by people are able to carry out the tasks of production and distribution.It we look at the different political and social structures which exist in the world today,and the way in which those sistems have developed over the years,we are tempted to say that people have made use of,and are making use of,a very great varieties of economic systems.In fact, in spite of the appearance of great vaviety tis possible to group these different economic structures into four broad categories.These basic types of economic organisation are usually describe eas.Traditional economies,Market economies,Command economies and Mixed economies.
Traditional economies.
The oldest and until fairly recent times by far the most common way of solving economic problem was that of tradition.In traditional societies,people usu methods of production and distribution that were devised in the distrant past and which have become the accepted ways of doing things by a long process of trial and error.
In these societies we find that the division of land among the families in village or tribe, the methods and times of planting and harresting, the selection of crops,and the way in which the produce is distributed among the different groups are all based upon tradition.Year by year,little is changed;indeeda change in working procedures may well be regarded as an afront to memory of ones ancestors or as an offence against the gods.
The basic economic problems do not arise as problems to be discussed and argued about.They have all been decided long ago.One follows the path that one was born to follow;a son follows in the foot steps of his father and uses the same skills and tools.A caste system provides a good example of the rigidity of a traditional society.The production problems (i.e. What?and How?)are solwed by using land as it has always been used and the worker carrying out the traditional skills according to his or her fixed place in social structure.The distribution problem(i.e.For What?)is solved in a similar manner.There will be time - honoured methods of sharing out the produce of the havvest and hunt.The elders,the heads of families,the women and the children will receive shares according to ancient custom.
Traditional solutions to the economic problems of production and distribution are encountered in primitive areceive shaves according
agricultural and pastoral communities.But even in advanced countries,tradition still plays some part in determining how the economy works.
Экономисту, экономическое общество представляет это само как механизм для выживания - средства где людьми способные выполнить задачи производства и распределения. Это мы смотрим на другие политические и общественные структуры, которые существуют в мире сегодня, и путь в котором те sistems работали годами, мы искушены говорить, что люди были использованы, и использовать, те же большие ряды экономических систем. Фактически, несмотря на появление большого vaviety tis возможно, чтобы группировать эти другие экономические структуры в четыре широких категории. Эти основные типы экономической организации - обычно описывать eas.Традиционные экономики, Рыночная экономика, Командные экономики и Смешанные экономики.
Традиционные экономики.
Старший и пока довольно последнее время значительно наиболее общий путь решения экономической проблемы не будет той же самой традицией. В традиционных обществах, usu методы людей производства и распределения, которые были разработаны в прошлом distrant и, который стал допустимыми путями делающими с помощью длинного процесса метода проб и ошибок.
В этих обществах, которые мы находим это деление земли среди семейств в деревне или племени, методы и время завода и harresting, выбор посевов, и путь в которых выдача распространена среди других групп полностью основаны в традиции. Год к году, немного измениться; indeeda изменение в рабочих процедурах может хорошо посчиталось как afront в память тех предков или как нарушение против богов.
Основные экономические проблемы не возникают как проблемы, которые нужно обсуждать и доказывали о. Они полностью решаются давно. Один следует за путем, что один родился, чтобы следовать; сын последует в шагам фута его отца и использует те же способности и инструментальные средства. Кастовая система обеспечивает хороший пример твердости традиционного общества. Промышленные проблемы (то есть. What?and How?)are solwed использованием земли как это всегда использовано и рабочий, выполняющий традиционные способности согласно его или ее фиксированному месту в общественной структуре. Дистрибутивная проблема (то есть. Для What?)is решенное в аналогичном способе. Найдется время - выполнившее методы использующей выдачи havvest и охоты. Старшие, головы семейств, женщины и дети получит акции согласно древнему обычаю.
Традиционные решения в экономические проблемы производства и распределения столкнулись в простом areceive бреется в соответствии с сельскохозяйственными и пасторальными обществами. Но даже в передовых странах, традиция все еще играется некоторую роль в определении как экономика прокладывает... .
как получилось)))
Вера Сысоева
Лучший ответ
Svetlana Shmeleva
Наберите в поисковике переводчик Google копируйте туда текст и переводите.
http://www.translate.ru/Default.aspx/Text
Переводи сколько угодно.. .