Лингвистика
как спросить на англ? см.внутри
How is your mum's condition? is she all right,i hope?
How health of your mum? With it everything is all right? How its condition?
Hwo is your mother's health?(How is your mother feeling now?) Is everyting ok(allright, fine) with her? Этого вполне достаточно, все остальное будет излишним, американцы никогда не задают столько вопросов об дном и том же! :-)
Wtat is health of your mommy (mother)?
Is she ok? Does she feel good?
How is her condition?
Is she ok? Does she feel good?
How is her condition?
How is your mom doing, is she all right? (Третий вопрос ("How is her condition" ( криво, по моим ощущениям, если не иметь в виду в динамике - "How is her condition changing", "How is her condition now" и тд) - лишний, имхо, если вы не врач.. . Можно спросить - How is she feeling (today)? - "как она себя чувствует? ")
__
Екатерина выше, очень забавно, в свете того, что mummy - это мумия:)
__
Hoy does your mummy feel? Is she all right? Is everything ok with her?
How is your mother feeling now? Is everything all right?
Да, переизбыток вопросов. Mommy - это слишком по-детски.
По поводу слова mummy, в значении "mother" - как раз таки британский вариант:)
Если американский английский, mummy - a mother. А второе значение - мумия.
How is mother's health? Is she all right? How is her condition?