Лингвистика

Переведите пожалуйста правильно эти предложения с русского на англйский...

1. Наши друзья только что получили новую квартиру, и мы собираемся навестить их. 2. Мой муж - дипломат. Сейчас он работает в Лондоне. Наша семья живет в Лондоне в течении 5 лет. Мы меняли квартиру много раз. Сейчас мы живем в типично английском доме. В нем два этажа и два сада, один перед домом, другой за ним. Мы каждый день работаем в саду. 3. Сегодня моя подруга купила новое платье и сейчас показывает его мне. 4. Мне очень нравится эта девушка. Она симпатичная и умная. Сейчас я собираюсь встретиться с ней, но вдруг вспоминаю (suddenly remember), что она всегда опаздывает. 5. Мой сын любит читать. Он читает книгу уже два часа и не может оторваться (can't put it aside) 6. Вы были когда-нибудь в Лондоне? - Да я была там в командировке (on a business trip)
1. Our friends just got a new apartment, and we're going to visit them.
2. My husband - a diplomat. He works in London now. Our family has lived in London for 5 years. We changed the apartment many times. Now we live in a typical English house. It has two floors and two gardens, one in front of the house, the other behind him. Every day we are working in the garden.
3. Today, my girlfriend bought a new dress and now shows it to me.
4. I really like this girl. She is pretty and smart. Now I'm going to meet her, but suddenly I remember, that she is always late.
5. My son loves to read. He reads a book for two hours and can't put it aside.
6. Were you ever in London? - Yes I was there on a business trip.
Николай Харин Have you ever been to London? - так правильно вроде
1. Наши друзья только что получили новую квартиру, и мы собираемся навестить их. - Our friends have just received A new flat (apartment) and we are going to visit them.
2. Мой муж - дипломат. Сейчас он работает в Лондоне. Наша семья живет в Лондоне в течении 5 лет. Мы меняли квартиру много раз. Сейчас мы живем в типично английском доме. В нем два этажа и два сада, один перед домом, другой за ним. Мы каждый день работаем в саду. - My husband IS A diplomat. HE works in London now. Our family has lived (has been living) in Londor for five years. Now we live in A typical English house. There two floors (storeys) in it and two gardens, one is in front of the house, and the other is behind it. We work in the garden every day.
3. Сегодня моя подруга купила новое платье и сейчас показывает его мне. - My girl-friend has bought a new dress today, and now she is showing it to me.
4. Мне очень нравится эта девушка. Она симпатичная и умная. Сейчас я собираюсь встретиться с ней, но вдруг вспоминаю (suddenly remember), что она всегда опаздывает. - I like this girl very much. SHE is nice (pretty) and clever (smart.) Now I am going to meet her, but I suddenly remember that SHE is always late (I suddenly remember her to be always late.)
5. Мой сын любит читать. Он читает книгу уже два часа и не может оторваться (can't put it aside) - My son likes to read (My son enjoys reading. My son is fond of reading.) He has been reading this book for two hours and can't put it aside.
6. Вы были когда-нибудь в Лондоне? - Да я была там в командировке (on a business trip) - Have you ever been to London? - Yes, (I have.), I've been there on a business trip.
Our friends have just received new apartment, and we are going to visit them. 2. My husband - the diplomat. Now it works in London. Our family lives in London in a current of 5 years. We changed apartment many times. Now we live in typically English house. In it two floors and two gardens, one before the house, another behind it. We work every day in a garden. 3. Today my girlfriend has bought a new dress and now shows it to me. 4. I very much like this girl. It nice and clever. Now I am going to meet it, but suddenly I recollect (suddenly remember), that it always is late. 5. My son likes to read. He reads the book two hours and cannot come off (cannot put it aside) 6. You were sometime in London? - Yes I was there on business trip (on a business trip) +1
Николай Харин полный бред
А онлайн переводчиком? например гугл переводчик.
Angel .