Лингвистика
Очень срочно!!!!Помогите...люди добрые...кто знает английский язык!!!!
Задание по английскому языку....в общем к этому тексту нужго задать 5 вопросов на англ.языке!!!!Выручите меня пожалуйста..помогите... THE CANTERVILLE GHOST When Mr Hiram B. Otis, the American Minister, decided to buy Canterville Chase, everyone told him that it was a foolish thing to do. There was no doubt that a ghost lived in the house. Indeed, Lord Canterville himself mentioned the fact to Mr Otis when they were discussing the sale. "We haven't lived in the place ourselves," said Lord Canterville, "since the day when my grand-aunt was frightened by the ghost. It happened many years ago. My grand-aunt was dressing for dinner when she suddenly felt two skeleton hands being placed on her shoulders. The fright made her very ill, and she never really recovered." "I don't believe in ghosts," said Mr Otis. "I must tell you, Mr Otis, that the ghost has been seen by several living members of our family, as well as by the local priest." "My Lord," said Mr Otis, "I want to buy this house. I come from a modem country where everything has its value in money. If there is such a thing as a ghost in Europe, an American will buy it." Lord Canterville smiled: "There really is a ghost. It has been living in the house for three centuries, since 1584 in fact. It always appears before the death of any member of our family." "Well, so does the family doctor, no doubt, Lord Canterville." A few weeks later Mr Otis and his family moved to Canterville Chase.
1 .When did Lord Canterville mention to Mr Otis that a ghost lived in the house ?
2. Why didn`t Lord Canterville`s family live in Canterville Chase ?
3. Mr Otis didn`t belive in ghosts, did he?
4. What had happened to Lord Canterville`s grand-aunt ?
5. How long had the ghost lived in the house?
1 why was it foolish to buy Canterville Chase?
2 when did the Cantervilles leave the place? why?
3 who saw the ghost?
4 for how long had the ghost been living in the house?
5 whom did Mr Otis compare the ghost to?
3 who saw the ghost?
Кентервильское GHOST
Когда г-н Хирам B. Отис, американский министр, решили купить Кентервильское Чейз,
все рассказал ему, что это глупо делать. Существовал не сомневаюсь, что дух жил
в доме. Действительно, Господь Кентервильское сам упомянул о том, чтобы г-н
Отис, когда речь шла о продаже.
"Мы не жили в том месте, сами", сказал Господь Кентервильское ", со дня, когда
мой двоюродный тетя испугался призрака. Это случилось много лет назад. Мой великий бабушка
одевался к обеду, когда она вдруг почувствовала, 2 руки скелета уделяется ее
плечами. Страх заставил ее очень плохо, и она никогда не восстановить ".
"Я не верю в привидения", сказал г-н Отис.
"Я должен вам сказать, господин Отис, что привидение видели несколько жизни членов нашей
семьи, а также местного священника.
"Господь мой", сказал г-н Отис, "Я хочу купить этот дом. Я приехал из страны модема
где все имеет свою стоимость в деньгах. Если есть такая вещь, как призрак в Европе,
Американский купит. "
Господь Кентервильское улыбнулся: "Там действительно призрак. Он живет в
дом в течение трех столетий, с 1584 на самом деле. Он всегда появляется перед смертью любого
членом нашей семьи ".
Отис, когда речь шла о продаже.
семьи, а также местного священника.
Американский купит. "
членом нашей семьи ".