Лингвистика

Английский язык.Как задать к этим предложениям,вопросы?

Нужно задать вопросы к предложениям вопросы,учитывая уже написанный вопрос. Необходимо задать 5 вопросов: Общий Специальный Альтернативный Разделительный Вопрос к подлежащему 1)When did you come home from school yesterday? 2)Did you have dinner then or go for a walk? 3)What did you have for dinner? 4)Who did you have dinner with? 5)How did you help your parents yesterday? 6)What did you do in the evening? 7)Did you watch TV yesterday? 8)When did you go to bed?
Юля Матушкина
Надеюсь, вы понимаете, что задание огромеенное!; -)

1) When did you come home from school yesterday? - Специaльный
Did you come home from school at 2 pm yesterday? - Общий
Who came home from school at 2 pm yesterday? - К подлежащему
You came home from school at 2 pm yesterday, didn't you? - Разделительный
Did you come home from school at 2 pm or 3 pm yesterday? - Альтернативный

2) Did you have dinner then or go for a walk? - Альтернативный
What did you do then? - Специaльный
Did you have dinner then? - Общий
Who had dinner then? - К подлежащему
You had dinner then, didn't you? - Разделительный

3) What did you have for dinner? - Специaльный
Did you have grilled salmon for dinner? - Общий
Who had grilled salmon for dinner? - К подлежащему
You had grilled salmon for dinner, didn't you? - Разделительный
Did you have grilled salmon or beef cutlets for dinner? - Альтернативный

4) Who did you have dinner with? - Специaльный
Did you have dinner with Kate? - Общий
Who had dinner with Kate? - К подлежащему
You had dinner with Kate, didn't you? - Разделительный
Did you have dinner with Kate or Betty? - Альтернативный

5) How did you help your parents yesterday? - Специaльный
Did you help your parents about the house yesterday? - Общий
Who helped your parents about the house yesterday? - К подлежащему
You helped your parents about the house yesterday, didn't you? -
Разделительный
Did you help your parents about the house or go for a walk yesterday? -
Альтернативный

6) What did you do in the evening? - Специaльный
Did you read a book in the evening? - Общий
Who read a book in the evening? - К подлежащему
You read a book in the evening, didn't you? - Разделительный
Did you read a book or watch TV in the evening? - Альтернативный

7) Did you watch TV yesterday? - Общий
What did you do yesterday? - Специaльный
Who watched TV yesterday? - К подлежащему
You watched TV yesterday, didn't you? - Разделительный
Did you watch TV or read a book yesterday? - Альтернативный

8) When did you go to bed? - Специaльный
Did you go to bed at 10 pm? - Общий
Who went to bed at 10 pm? - К подлежащему
You went to bed at 10 pm, didn't you? - Разделительный
Did you go to bed at 10 pm or 11 pm? - Альтернативный
Лидия Маленко
Лучший ответ
Юля Матушкина Спасибо огромное,есть же добрые люди еще!!))
Сама бы конечно сделала,но ничего не понимаю в грамматике!!!
1) From where did you come home yesterday? -специальный
You come home from school or park yesterday? альтернативный
Who did come home from school yesterday? вопрос к подлежащему
You come home from school yesterday at 3 pm, didn't it? разделительный
When did you come home from school yesterday? специальный.
Дальше фантазии не хватило.
Андрей Розанов много ошибок(((
Вован Вованович Lanusia 24-10-2010 15:09 (ссылка)
много ошибок(((
______________/
У меня уровень B,B1
И вы мне будете говорить,что у меня много ошибок???
Да я разговариваю свободно на англ.яз!
Вован Вованович напишите, пожалуйста, ошибки.
Исправьте эти предложения на правильные.
Возможно, я задумаюсь и пройду уровень заново
Помогите задать общий вопрос к предложению. Kate has lunch ot home at 12.
Armen Ayvazyan