Лингвистика

Кто может перевести песню? Kleerup ft. Lykke Li - Until We Bleed

I'm naked
I'm numb
I'm stupid
I'm staying
And if Cupid's got a gun, then he's shootin'

Lights black
Heads bang
You're my drug
We live it
You're drunk, you need it
Real love, I'll give it

So we're bound to linger on
We drink the fatal drop
Then love until we bleed
Then fall apart in parts

You wasted your times
On my heart
You've burned
And if bridges gotta fall, then you'll fall, too

Doors slam
Lights black
You're gone
Come back
Stay gone
Stay clean
I need you to need me

So we're bound to linger on
We drink the fatal drop
Then love until we bleed
Then fall apart in parts

Now we're bound to linger on
We drink the fatal drop
Then love until we bleed
Then fall apart in part
У Аскара вряд ли стоит об этом спрашивать, он уверен, что это и есть руськая языка.

Но смысл песни недалеко ушёл от этого тупого подстрочника.
Обыкновенное описание полового акта для подростков под музычку.
С модными нынче суицидальными темками.

Вот тут англоязычные люди тоже обсуждают смысл этой песни, они тоже не догоняют ))

http://www.songmeanings.net/songs/view/3530822107858724455/#73015583699

Но самое внятное толкование звучит так:

Personally I feel like this song is about a woman who is in love with an alcoholic.
If anyone has ever been in love with some that has an addiction, you know that it's a soul-crushing experience. Her lover is an alcoholic and no matter what terrible things he (or she; this is 2010) does under the influence, she can't leave him because she loves him too much.
Their relationship has developed to the point that the woman is her lover's caretaker in a way. He comes home drunk/high and incoherent and she takes care of him.
She stays with him not only because she loves him, but because she has some inadequacy issues of her own and his reliance on her makes her feel like she is needed.
In all, they feed each others addiction and the relationship is destructive for both parties.

Это надо перевести?
Самир Рашидов
Лучший ответ
Я гол
Я являюсь оцепенелым
Я глуп
Я остаюсь
И если у Купидона есть оружие, то он -

Черные огни
Удар голов
Вы - мой препарат
Мы живем это
Вы пьяные, Вы нуждаетесь в этом
Настоящая любовь, я дам это

Таким образом, мы обязаны задержаться на
Мы пьем фатальное снижение
Тогда любовь, пока мы не кровоточим
Тогда развалитесь в частях

Вы потратили впустую свои времена
На моем сердце
Вы горели
И если мосты должны упасть, то Вы упадете, также

Дверной хлопок
Черные огни
Вы ушли
Возвратиться
Останьтесь уведенными
Останьтесь чистыми
Я нуждаюсь в Вас, чтобы нуждаться во мне

Мы пьем фатальное снижение
Тогда любовь, пока мы не кровоточим
Тогда развалитесь в частях

Теперь мы обязаны задержаться на
Мы пьем фатальное снижение
Тогда любовь, пока мы не кровоточим
Тогда развалитесь частично