Лингвистика
Переведите, пожалуйста, текст с русского на английский. Сами, грамотно, без электронок, пожалуйста.
О журнале. Наш журнал "Teens live" о том, что будет интересно любому подростку. Парни здесь могут найти много любопытного про спорт, музыку и фильмы. А девушки найдут странички про моду и кулинарию.
About a magazine. Our magazine of "Teens live" about that will be interesting any teenager. Fellows here can find much curious about sport, music and films. And girls will find pages about a fashion and cookery.
About the magazine.
Our magazine "Teens live" is about such themes that will be interesting to any teenager.(that any teenager will find interesting.) Boys here can find a lot of fascinating articles on sport, music and films. And girls will find pages about fashion and cookery. - Это если дословно, сохраняя стиль.
Но можно, если это допустимо, взять и другие варианты.
Boys will be fascinated by (will be easily carried away by, will enjoy reading) articles on sport, music and films.
And girls won't remain indifferent about - не останутся равнодушными к (won't overpass// miis// overlook - не пройдут мимо, не пропустят, не упустят из виду, то есть обязательно заметят ) articles on fashion and cookery which are sure to arouse interest. (OR make their mouth water (идиома - которые, однозначно, их заинтересуют, что у них глаза разгорятся, "слюнки" потекут")
Girls won't refrain from reading (won't resist the temptation of reading) articles on fashion and cookery.
curious здесь не подходит.
About "Teens live" magazine.
Our magazine concern by the things that will be interesting to any teenager. Guys here can find a lot of curious information about sports, music and films. And also girls will find pages about a fashion and cookery.