Лингвистика

Проверьте, пожалуйста англоязычный текст на ошибки

Motto:«Make life on Earth so long as infinity» Nowadays our planet exposed at risk of global catastrophes. Life on the Earth may be impossible in future. We want to keep life on the Earth favorable, without threats to life. For this goal I organised a scientific volunteer company "Infinity". Everybody of our members must invent ecological inventions, consider and devise the ways to improve the environment, to explore the ways to prevent global environmental problems or engage in other research activities. We want educated responsable people, who worried about the fate of our planet and want to do something useful for mankind.
В добавление к тому, что нашёл Lock:

"We want to keep life on the Earth favorable" - life не может быть favourable (тут ошибка стилистическая, а не грамматическая) . Вот УСЛОВИЯ для life таки да, МОГУТ Быть favourable.

"For this goal I organised" - во-первых, HAVE organized, во-вторых, goal я б тут вообще опустил: For this, I have organized...

a scientific VOLUNTEERED company "Infinity". Не уверен, кстати, что слова company и volunteered сочетаются. Как правило, под company понимается КОММЕРЧЕСКАЯ организация. Поэтому лучше заменить company на organisation.

EveryONE of our members (everybody of не употребляется, имхо)

Must - это очень сильный глагол. Его употребляют, когда хотят подчеркнуть, что вот без этого ваще кранты и трындец. Чаще употребляется have to. И "обязан изобрести экологическое изобретение" - это тоже чересчур стилистически.. .

We want educated responsable people - тут лучше We are looking for вместо we want.

who ARE worried (пропущен модальный глагол - тут пассив, а не актив) .

Лучше future вместо fate.

and WHO want to do
Zhansaya Galymzhan*
Лучший ответ
Nowadays our planet is exposed to the risk of global catastrophes
In the future life on the Earth may become impossible

Every one of our members must make ecological inventions
who are concerned about the fate