Лингвистика
Переведите эти предложения, пожалуйста на англ:
Ты редко пишешь письма своим родным. Ты сейчас пишешь письмо - я вижу. Ты пишешь письмо уже 2 часа. Ты писал письмо, когда я пришел к тебе. Ты раньше часто писал письма, но теперь ты очень занят на работе. Ты вчера писал письма с 2-х до 5-ти. Ты всегда писал мне о своих проблемах. Ты прочла его письмо на прошлой неделе. Ты только что прочла его письмо. Ты уже прочла его письмо? Неужели ты прочла его письмо?
You rarely write letters to your relatives - Present Simple
You are writing a letter - I see. Present Continuous
You have been writing a letter for 2 hours. - Present Perfect Continuous
You were writing a letter when I came to you. Past Continuous, Past Simple
You used to write letters, but now you are very busy at work. = You often wrote letters earlier, but now you are very busy at work. - Past Simple, Present Simple
You were writing letters from 2 to 5 yesterday. - Past Continuous
You always wrote me about your problems. - Past Simple Это если было в прошлом, но потом перестал писать. Если же писал о проблемах вплоть до настоящего момента, типа, давай, расскажи, что там у тебя случилось, ты же всегда писал мне о своих проблемах, тогда Present Perfect - You have always written me about your problems.
I read his letter last week. - Past Simple
You have just read his letter. - Present Perfect
Have you read his letter yet? - Present Perfect
You have read his letter, haven't you? - Present Perfect
1) You seldom write letters to the native.
2) You now write the letter - I see.
3) You write the letter two hours.
4) You wrote the letter when I have come to you.
5) You often wrote earlier letters, but now you are very occupied on work.
6) You wrote yesterday letters from two to five
7) You always wrote to me about the problems.
8) You have read his letter last week. You have just read his letter. You have already read his letter? Really you have read his letter?
2) You now write the letter - I see.
3) You write the letter two hours.