TOIVOTTUA: MAUNO 12.12.2008 – 8.8.2009
Tätä postausta kirjoittelen sumein silmin, koska en näe kyynelten takaa kunnolla näyttöä. Maunon käydessä torstaina hammaslääkärissä, keuhkoihin pääsi toimenpiteessä ilmeisesti joku bakteeri. Pikkuinen ei toipunut kunnolla nukutuksesta. Mauno nukkui pois tänään aamulla. Pienelle tehtiin eläinklinikalla kaikki voitava, mutta se ei vaan riittänyt.
Täällä kotona on tyhjä sänky odottamassa, ei kynsien napsutusta parketilla, ei ketään hyppelemässä iloisesti vasten jalkoja ja murisemassa vaaleansiniselle elefanttilelulle, eikä iloista hännän heilutusta, ei mitään ääniä, mikä on lähtöisin pienestä koirasta. Mau ehti lyhyen elämänsä aikana lunastamaan paikkansa monen ihmisen sydämessä, sitä jää kaipaamaan meidän lisäksi muut perheenjäsenet. Mauno eli vain 8 kuukautta, mutta sen lyhyen ajan se oli aina iloinen, valmiina lähtemään joka paikkaan ja tietysti täysivaltainen perheenjäsen. En koskaan voinut kuvitellakaan, että torstaina me nukuttiin viimeistä kertaa päiväunet yhdessä. Juuri tällä viikolla viimeksi sanoin ääneen, että Mauno on mun päivien piristys, enkä tiedä mitä tekisin ilman sitä.
Kaikki tuntuu tällä hetkellä tosi pahalta, enkä ole nukkunut, enkä pysty syömään tai menemään töihin. Yritän vain ajatella, että pikkuisella on nyt kaikki hyvin. Sellaista tämä elämä on, aina on jonkun vuoro lähteä. Mau oli liian ihana tänne jäädäkseen. Haluaisin vain vielä kerran painaa nenäni sen pehmoiseen turkkiin ja nukahtaa suloiseen pienen koiran uniseen tuhinaan.
Ikävöiden,
Maj
Лингвистика
помогите перевести небольшой текст с финского на русский)
С ТОСКОЙ: МАУНО 12.12.2008 – 8.8.2009
Это пост я пишу с пеленой на глазах, потому что из-за слез не вижу как следует монитор. Когда Мауно в четверг водили к зубному врачу, в легкие, очевидно попала при процедуре какая-то бактерия. Малыш не смог как следует оправиться после наркоза. Сегодня утром Мауно уснул навсегда. В ветклинике малышу сделали все возможное, но только этого было недостаточно.
Здесь дома ждет пустая подстилка, не слышно царапанья когтей по паркету, никто радостно не бросается к ногам и не рычит на голубого игрушечного слона, и нет радостного виляния хвостом, не слышно звуков, которые издавал маленький песик. За свою короткую жизнь Мау успел завоевать себе место в сердцах многих людей, кроме нас по нему останутся тосковать другие члены семьи. Мауно прожил всего 8 месяцев, но это короткое время он был всегда весел, готов отправиться в любое место и, конечно, был полноправным членом семьи. Я никогда не могла даже представить, что в четверг мы последний раз вместе вздремнули днем. Именно на этой неделе я последний раз произнесла вслух, что Мауно - отрада моих дней, и я не знаю, что буду без него делать.
Все сейчас кажется действительно ужасным, и я не спала, и не в состоянии есть и идти на работу. Стараюсь только думать, что у малыша теперь все хорошо. Такова жизнь, все время кому-то настает черед уходить. Мау был слишком чудесным, чтобы остаться здесь. Я бы хотела только еще раз прижаться носом к его мягкой шерстке и уснуть под милое сонное сопение маленького песика.
Тоскуя,
Май
Тоскуя,
Май
первый ответ!