Лингвистика
помогите пожалуйста перевести...However, to avoid getting a flat cushion-like package which could contain only a ...
..However, to avoid getting a flat cushion-like package which could contain only a small amount of liquid, I decided to make the second pressing together in a plane at right angles to the first one.
Речь об упаковке (пакете) в форме тетраэдра. Представьте лист, свернутый в цилиндр. Одно из оснований цилиндра складывают и спрессовывают по прямой линии. Ваше предложение указывает на дальнейшие действия:
"Однако, чтобы не получился плоский, похожий на подушку пакет, в котором поместится лишь небольшое количество жидкости, я решил сделать вторую линию сжатия (т. е. сложить и спрессовать противоположное основание цилиндра по прямой линии) под углом 90 градусов по отношению к первой линии сжатия. "
Контекст:
'I was under a lot of pressure to find a solution,' Wallenberg said, 'but strangely it was while I was at home with flu that I came up with the idea of the tetrahedron-shaped milk package.' Rolling up a piece of paper to demonstrate the process, he continued. T made up my mind that a cylinder - a tube - should be made and that it should be pressed together at one end. I decided it should also be pressed together at the other end. However, to avoid getting a flat cushion-like package which could contain only a small amount of liquid, I decided to make the second pressing together in a plane at right angles to the first one ...that is simply how the TetraPak was born. I went back to the laboratory and we began testing.'

Контекст:

Name! clap-clap-clap
.. Тем не менее, чтобы избежать плоской подушке типа пакета, который может содержать лишь небольшое количество жидкости, я решил сделать второго нажатия вместе в одной плоскости под прямым углом к первой.