1. Мы всегда вычисляем стоимость производства в денежном выражении, а так же учитываем использованные ресурсы
2. Существует разрыв между тем, что люди хотят иметь и могут иметь
3. Экономист всегда подсчитывает издержки производства в денежном выражении и соответственно их использованием ресурсами
4. Когда мы начинаем какое-то строительство, то всегда нуждаемся в определенных ресурсах
5. Экономическая модель помогает специалистам анализировать экономические проблемы, искать и находить решения
1. we always calculate the production value in monetary terms, as well as take into consideration resources utilized
2. There is a gap between what people want and can have
3. The Economist always counts the production costs in monetary terms and according to their use of resources
4. when we start any construction, you always need a certain resource requirements
5. economic model helps professionals to analyze economic problems, seek and find solutions
Лингвистика
Проверьте плиз. Английский.
1. we always calculate production value in monetary terms, as well as take into consideration resources utilized THE ne nujno
2. There is a gap between what people want and can have OK
3. The Economist always counts production costs in monetary terms and according to the resources used. Tak poluchshe zvuchit
4. when we start any KIND OF construction, there is always a requirement to have certain resources in place, Zvuchit solidnei
5. economic model helps professionals to analyze economic problems, seek and find solutions OK
Я немного переделал, чтоб звучало как бы сказали эти выражения англоязычные люди, чтоб не было похоже, что текст переведен
3-е предложение в русском варианте неясно и эта неясность перешла и в перевод.
В 4-м предложении в обоих местах должно быть или "мы", или "ты/вы".
А так - все нормально.
1. We always calculate manufacture cost in money terms and as we consider the used resources
2. There is a rupture meanwhile that people want to have and can have
3. The economist always counts up production costs in money terms and according to their use by resources
4. When we begin any building always we need certain resources
5. The economic model helps experts to analyze economic problems, to search and find decisions
. We always calculate production cost in terms of money and as we consider the used resources
2. There is a gap meanwhile that people want to have and can have
3. The economist always counts up costs of production in terms of money and respectively their use by resources
4. When we begin any construction, always we need certain resources
5. The economic model helps experts to analyze economic problems, to look for and find decisions