Лингвистика

пожалуйста, английский, нужен перевод и написать какое это время... /

1. She is a doctor (Present Indefinite) - Она врач.
2. His favorite subjects are Biology and History. (Present Indefinite) - Его любимые предметы биология и история.
3. This pen is green. (Present Indefinite) - Эта ручка зелёная.
4. I was at home 2 hours ago. (Past Indefinite) - Я был (а) дома 2 часа назад.
5. Cucumbers and tomatoes are vegetables. (Present Indefinite) - Огурцы и помидоры - овощи.
6. The weather is nice today. (Present Indefinite) - Погода сегодня хорошая.
7. They were students last year. (Past Indefinite) - В прошлом году они были студентами.
8. This film is interesting. (Present Indefinite) - Этот фильм интересный.
9. I will be in Moscow in summer. (Future Indefinite) - Я буду в Москве летом.
10. These subjects are difficult. (Present Indefinite) - Эти предметы сложные.

2.
1. When I came home my mother was cooking. (Past Continuous) - Когда я пришёл (пришла) домой, моя мама готовила еду.
2. They are writing a dictation now. (Present Continuous) - Они сейчас пишут диктант.
3. I didn't go to the park yesterday. (Past Indefinite) - Я не ходил (а) в парк вчера.
4. She will study English next year. (Future Indefinite) - Она будет изучать английский в следующем году.
5. I have already bought everything I need. (Present Perfect) - Я уже купил (а) всё, что мне нужно.
6. I usually get up at 7 o'clock. (Present Indefinite) - Обычно я встаю в 7 утра.
7. My sister worked the whole day yesterday. (Past Indefinite) - Моя сестра вчера весь день работала.
Виталий Гуров
Лучший ответ
Мария Скалыга БОЛЬШОЕ СПАСИБО !!ЛО+10
She is a doctor. present simple.
His favorite subjects are Biology and History. present simple.
This pen is green. present simple.
I was at home 2 hours ago. past simple.
Cucumbers and tomatoes are vegetables. present simple.
The weather is nice today. present simple.
They were students last year. past simple.
This film is interesting. present simple.
I will be in Moscow in summer. future simple.
These subjects are difficult. present simple.

Have cooked. present perfect или cooked. past simple. По фигу.
Are writing. present continuous.
Didn't go. past simple.
Will study. future simple.
Bought. past simple.
Get. present simple.
Worked. past simple.
M.
Mika .
1. Она (есть) доктор. She is a doctor. 2. Его любимые предметы (есть) Биология и История. Правильно "are".3. Эта ручка зеленая. Правильно "is".4. Я (быть) дома 2 часа назад. " was". 5. Огурец и помидор (есть) овощи. "Are"
)Z
))) Zhandos
1 is
2 are
3 is
4 was
5 are
6 is
7 were
8 is
9 was
10 are

2.
1. was
2. are
3. didn't
4. will study
5. have already bought
6. get up
7. has been working