Моя будущия профессия!
Мне хочется работать врачом, а именно хирургом.
Я хочу помогать людям, а особенно детям.
Хирурги хорошо зарабатывают. Можно стать хорошим и известным специалистом.
На врача очень долго и сложно учиться, но мне все же хочется работать врачом.
Что бы выучится на врача нужно знать предметы такие как: химия и биология.
Вначале я хочу закончить институт в Москве, а потом по возможности поехать учиться в Германию.
Сейчас в больницах, очень много молодых врачей, которые выучились за границей.
Но все ровно работать и учится в Ставрополе я не хочу, так как в этом городе очень процветает коррупция.
Лингвистика
Пожалуйста перевидите грамотно текст!!!
Язык укажите.
Моя будущия профессия!
My future profession (carrier).
I want to be a doctor very much, a surgeon if to be more precise.
I want to help people, especially children.
Surgeons make good money. There is an opportunity to become a famous specialist.
It takes a long time to become a doctor, and it is very challenging, but I still want to work as a doctor.
In order to get a degree, I need to know the subjects as Chemistry and Biology.
First, I want to get a Bachelor's Degree in Moscow, then if it will be possible, to continue my education in Germany.
There are many young doctors in the hospitals who have got their degree abroad.
But still, I do not want to work and study in Stavropol because there is a lot of corruption in here.
My future profession (carrier).
перевЕдите