Лингвистика
Насколько развита латынь, относительно современных языков? Не в количестве слов, а именно в грамматике.
Развита, сволочь, но к тому же еще и очень архаична. Это проявляется в некоторых грамматических излишествах, без которых более молодые языки спокойно обходятся. В целом ничего сверхсложного: 3 грамматических рода у существительных, как и в русском, 4 падежа - как в немецком (правда, есть еще и звательный, vocativus,он и в некоторых современных языках еще сохранился), 4 спряжения глаголов и т. п. На неразвитом языке не было бы такой великолепной литературы и чудесной поэзии.
Уральск Бухгалтер Гульнара
Получается, что этот мёртвый язык даже сложнее современного английского? Но сложнее ли русского? Под сложностью подразумевается, насколько язык не зависим от грамматики и синтаксиса. В русском я могу переставлять слова как угодно, и коверкать их как угодно, смысл всё равно сохраняется. Хоть и труднее понимать его после этого...
Гораздо более развита и сложна.
Уральск Бухгалтер Гульнара
Чем же?
Папские энциклики до сих пор на латыни публикуют. В самой недавней, "Laudato si'" (24 мая 2015 г.) разговор идет о современных глобальных проблемах -- загрязнение окружающей среды, изменение климата, дефицит воды, потеря биоразнообразия, неравенство...
Considerationes theologicae vel philosophicae de condicione humani generis et mundi haberi possunt sicut nuntium repetitum et vacuum, si non iterantur, initio sumpto a comparatione cum circumstantiis aetatis nostrae, in hoc quod nondum pro historia humani generis editum est. Quam ob rem, antequam agnoscamus quomodo fides novas rationes et postulata coram mundo afferat cuius nos sumus participes, constituimus breviter id considerare quod communi domui nostrae evenit.
Continuata mutationum humani generis orbisque celeritas hodie coniungitur cum augmento modulationum vitae et laboris, in illa quam in Hispanico sermone quidam “rapidación” appellant. Quamvis mutatio pars sit progressionis rationum multiplicium, velocitas quam actiones humanae ei hodie imponunt, naturali obsistit evolutionis biologicae lenitati. Cui additur quod proposita huius celeris et constantis mutationis non necessario ad commune bonum diriguntur adque humanam progressionem, tolerabilem integramque. Mutatio quiddam est optabile, sed inquietat cum peiorem reddit mundum et vitae qualitatem maioris partis humani generis.
Post tempus irrationalis fiduciae in progressionem humanasque capacitates, quaedam societatis pars in aetatem ingreditur maioris conscientiae. Crescens animadvertitur ambitus naturaeque curandae sensus, et sincera adulescit dolensque sollicitudo rerum quae nostro in orbe accidunt. Iter faciamus quod procul dubio imperfectum erit, per illas quaestiones quae hodie nos inquietant quasque iam non possumus sub tapete, ut aiunt, abscondere. Haud proponitur ut notitiae colligantur vel nostra satietur curiositas, sed ut dolens conscientia habeatur, in dolorem personalem transformetur id quod in mundo accidit, et ita agnoscatur quale sit opus quod unusquisque conferre possit.
Уральск Бухгалтер Гульнара
Я что, об этом спрашивал? Я спросил, насколько развита, сложна его грамматика!
Это мертвый язык. Только терминология....
Уральск Бухгалтер Гульнара
Вопрос об этом был? Сука, заебали уже!
Уральск Бухгалтер Гульнара
пошел нах*й!