Лингвистика

Пожалуйста, помогите перевести текст с татарского.

Искәндәрнең һәрвакытта да сораулары була. Әйтерсең ул гел сорау гына уйлап йөри.
Искәндәр, әтисе белән җитәкләшеп, иртән бакчага бара. Сораулар күп булгач, юлның озынлыгы сизелми дә кала. Алар яшәгән урам турысында трамвай юлы борылып китә. Трамвайның шул урыннан узганын карап торырга бик ярата Искәндәр. Һәр көнне бер сорау:
- Әти, борылган выкытта, трамвай ничек сынмый ул?
Әтисе тегеләй дә, болай да аңлатып карый, малай риза булмый.
- Юк, тимер булгач, борылганда, ничек сынмый ул? - ди.
Көн саен шулай. Ә кайвакыт сорап куя:
- Ә трамвай ник кызыл була ул? - ди. Әтисе аптырый.
- Килгәне ерактан күренсен өчен, - ди.
Чыннан да, трамвай ник кызыл?
...
Искәндәр, зоопаркта йөргәндә, бик күп сораулар бирде. Менә алар сыер янында басып торалар. Арыслан турында да, фил турында да сорау бирмәгән малай монда сорап куйды:
- Әти! Әни! Сыерның авызы ник иягендә аның?
Бу сорауга берәү дә җавап бирә алмады. Оранжереяга кергәч, малай йөрдә-йөрдә дә чыкканда сорады:
- Табигать нәрсә ул?
Сорауга әнисе җавап биреп карады:
- Урман, сулар, үләннәр, бакчалар, чәчәкләр, гөмбәләр табигать була.
- Ә теге авызы иягенә төшкән сыер табигатьме? Ә без өчебез табигатьме?
...
Бөек Ватан сугышында җиңүгә утыз ел тулган көн иде. Искәндәрнең ул көнне дә сораулары бик күп булды.
- Сугышны ник башладылар? Гитлер чыннан да үлгәнме? Жуковның ничә ордены бар? Дөньяда иң күнш орденлы кеше кем?
Бу сорауларның барысына да җавап биреп бетерү мөмкин түгел иде, ләкин сорауларның исәбе-хисабы булмады.
Көннәрдән бер көнне ул, кич белән урынына яткач, караватына әтисен чакырып алды. Әтисе юрган астына кереп яткач, Искәндәр аның колагына сер сөйли башлады:
- Әти, беләсеңме нәрсә? Мин бер әйбер уйлап таптым. Тик кешегә әйтмә.
Ул бераз дәшми торды.
- Болай була: мин Илшат, Илюша, Инесса, Оля белән дус. Ә аларның тагы үз дуслары бар. Ә ул дусларның тагын дуслары бар. Шулай булгач, Җир шарындагы бөтен кеше дус булып чыга?
- Әйе, шулай булып чыга.
- Алайса, кешеләр ник сугышалар? Бөтен кеше дус булгач...
Әтисе бу сорауга җавап биреп бетергәнче, малай йокыга талган иде.

Мөхәммәт Мәһдиев
Aizok Askarovna
У Искандера всегда есть вопросы. Словно он постоянно придумывает вопросы. Искандер вместе с отцом идут утром в сад. Так как вопросов много, незаметно, что путь длинный. Рядом с их улицей поворачивает трамвайный путь. Искандер очень любит смотреть, как с этого места проезжает трамвай. Каждый день один и тот же вопрос:
-Папа, как трамвай не ломается, когда поворачивает?
Папа и так, и так пытается объяснить, сын не соглашается.
-Нет, раз он железный, почему он не ломается, когда поворачивает?
Каждый день так. А иногда спрашивает:
-А почему трамвай красный? Отец растерялся.
-Чтобы издалека было видно, что он идёт.
И в самом деле, почему трамвай красный?
...
Искандер, когда гулял по зоопарку задавал много вопросов. Вот они стоят рядом с коровой. Мальчик, который ни про льва, ни про слона не задавал вопросов, тут спросил:
-Папа! Мама! Почему у коровы рот на подбородке?
На этот вопрос никто не смог ответить. Когда зашли в оранжерею, мальчик ходил, ходил, и выходя спросил:
-Что такое природа?
На вопрос попыталась ответить мама:
-Лес, реки, травы, сады, цветы, грибы -это природа.
-А та корова, у которой рот на подбородке природа? А мы трое природа?
...
Был день, когда исполнилось 30 лет победы в Великой Отечественной войне. У Искандера в этот день было очень много вопросов.
_Зачем начали войну? Гитлер в самом деле умер? Сколько орденов у Жукова? У кого в мире больше всех орденов?
На все эти вопросы ответить было невозможно, но вопросам не было числа.
В один из дней он, когда лёг на своё место, подозвал папу к кровати. Когда папа залез под одеало, Искандер ему на ухо начал рассказывать тайну.
-Папа, знаешь что? Я кое-что придумал. Только никому не говори.
Он немного помолчал.
-Вот: Я дружу с Ильшатом, Илюшей, Инессой, Олей. А у них ещё есть свои друзья. А у тех друзей ещё есть друзья. Раз так, выходит на Земном шаре все люди друзья?
-Да, получается так.
-Тогда почему люди воюют? Раз все друзья.
Прежде чем отец закончил отвечать на этот вопрос, мальчик погрузился в сон.
Мухаммет Махдиев.
Iliyas Yusupovich
Лучший ответ
Aizok Askarovna Спасибо огромнейшее!
Я удивляюсь, почему некоторых пользователей не устраивает гугл-переводчик. Например, здесь предложение "Әйтерсең ул гел сорау гына уйлап йөри" гугл-переводчик перевёл как: "Ты имеешь в виду солончаков и им подобных, а?" А носитель языка Aslancık: "Словно он постоянно придумывает вопросы". Немножечко фантазии - и легко обнаружить общий скрытый смысл, объединяющий оба эти варианта перевода.
Olga Tsoy
Aizok Askarovna Замечательно! В каждом предложении скрытый смысл искать? Нет уж, спасибо!
яндекс-переводчик
гугол-переводчик
бесплатно и онлайн
Павел Бай
Aizok Askarovna Чтобы читать ту чепуху, которую они пишут? Нет уж, спасибо, избавьте меня от такого счастья.