Лингвистика
ороший перевод 10 баллов)переведите пожалуйста
на английский ( за хороший перевод 10 баллов) смотрим и другие мои вопросы !! 20. Вы выходите на сле¬дующей остановке? — Да, выхожу. 21. Вам бы лучше остаться дома — вы нездоровы. 22. Вы можете сказать, который сейчас час? 23. Простите, вы можете сказать мне, какой троллейбус идет по Петровке? — Кажется, № 69. 24. За последние годы в Москве по¬строено много подземных переходов.
20/ Do you get off at the next stop?-yes, I do.
21)You had better stay at home. You are unhealthy.
22) Could you tell me the time please?
23)Excuse me, could you tell me which trolleybus runs along Petrovka?-Number 69, I think.
24)Many underground passages have been built in Moscow During recent years.
22) Could you tell me the time please?
20. Do you leave at the next stop? Yes, I do.
21. You had better stay at home. You are unhealthy.
22. Have you the time please?
23. I beg your pardon, could you tell me what trolleybus runs along Petrovka?
24. During recent years, many underground passages have been built in Moscow.
22. Have you the time please?
20. Вы выходите на сле¬дующей остановке? — Да, выхожу. - Are you getting off at the next stop? - Yes, I am (I'm)
21. Вам бы лучше остаться дома — вы нездоровы. - You'd better stay at home. You aren't healthy.
22. Вы можете сказать, который сейчас час? - Could you tell me the time, please?
23. Простите, вы можете сказать мне, какой троллейбус идет по Петровке? — Кажется, № 69. - Excuse me, can you tell me what trolley-bus goes along Petrovka? - I suppose trol 69.
24. За последние годы в Москве по¬строено много подземных переходов. - A lot of underground crossings have been lately buillt in Moscow.
Вы, baby, похоже хороший организатор... наблюдаю за вашей кипучей организаторской деятельностью какой уже вечер подряд. Только разве так ужО язык выучишь?; -) А мне вам помочь в кайф... потому как знаю, что на ближайшие лет десять вы (и иже с вами) мне не конкурент: -)))
20. Do you get off at the next stop? - Yes, I do. 21. You'd better stay at home - you are ill. 22. Could you tell me, what the time is? 23. Sorry, could you tell me what trolley-bus goes along Petrovka? - I think, number 69. 24. Lately a lot of underground crossings have been buiilt in Moscow.
А сразу всё написать???. =)))
20. You leave on сле? To a blowing stop?? Yes, I leave.
21. To you to remain houses is better? You are unhealthy.
22. You can tell, which now hour?
23. Forgive, you can tell to me, what trolley bus goes across Petrovka?? It seems №69.
24. For last years in Moscow underground transitions are constructed many.
22. You can tell, which now hour?
20. You leave at the following stop? — Yes, I leave. 21. It is better to you to remain at home — you are unhealthy. 22. You can say, which now hour? 23. Excuse, you can say to me, what trolley bus goes on Petrovka? — It seems, № 69. 24. For last years in Moscow on Moskow there are a lot of underground transitions.
Apple King
Тоже очень много ошибок, как лексических так и грамматических!!!