Лингвистика

Помогите, пожалуйста, перевести на английский?! Спасибо!

Скажите, пожалуйста, за сколько дней до начала Конференции мы должны выслать Вам текст и слайды выступления спикера М. Сактаганова и текс выступления спикера Т.Каплана?
Если вы это будете писать, то это может выглядеть так:

Dear Sir/Madam,

Would you be so kind to let me know the deadline for submitting the text and PowerPoint slides of Mr Saktaganov's presentation and the text of Mr Kaplan's presentation for the conference?

I appreciate your early reply.

Sincerely yours,

[имя и фамилия автора письма]

А вот если это заготовка для телефонного разговора, то можно сказать так:

Excuse me, I was wondering what is the deadline for submitting the text and PowerPoint slides of Mr Saktaganov's presentation and the text of Mr Kaplan's presentation for the conference?
Михаил Старобинец
Лучший ответ
На Конференции будут выступления.. . сопровождающиеся показом слайдов. Мы готовы выслать материалы. В какое время вы желали бы получить тексты и слайды?
Немного поправила:

Would you please tell me for how many days before the Conference, we should send you the text and slides of speaker M. Saktaganov`s presentation and T.Kaplan`s presentation text?
в деловой переписке не желательно много лить воду и особенно нельзя унижаться.
я бы написал так:

could you please advise when in advance it would be best to send a draft of Mr.Saktaganov's and Mr.Kaplan's presentation for your review?
thanks.

cheers,
maxat kurmanaliev
Ернар Ныгман
Tell us please for how many days prior to the beginning of Conference we should send you the text and slides of performance of the speaker of M. Сактаганова and text performances of speaker T.Kaplana?
..жомарт ))
Михаил Старобинец В английском языке есть короткое слово deadline, которое в русском передаётся длинной фразой о количестве дней, за которое надо подать тексты. Вообще, в переводах желательно избегать дословный перевод. Структура, построение, обороты речи в английском языке другие.

Слово "спикер" в англоязычном варианте точно лишнее.
Михаил Старобинец Ну так deadline и есть дословный перевод... За сколько дней надо прислать.
Would you please tell me for how many days before the Conference, we shall send you the text and presentation slides, speaker and M. Saktaganova tex presentation Speaker T. Kaplan?