Лингвистика
Помогите пожалуста проверить фразы, кот я перевела с русского на англ!
Исправьте пожалуйста ошибки. Заранее большое спасибо!1)Have you spent good time yesterday?-Awfully. It was the worst restaurant I’ve ever been.2)My room isn’t as big as yours, but it is much more light and comfortable.3)Where were you last summer? – We were in London. – Did you like London?-The centre of London is very beautiful, but noisy and rather polluted. In rush hours there are enormous traffic jams. Bur there are such beautiful parks!4)Both my brother and I could speak Spanish well when we lived in Spain. Regrettably, now my Spanish is much more worse.5)She has long light hair, blue eyes, she is slim and the most pretty girl in my group.6) Give me please some bread. - How many do you want? – 2 loafs.7)Neither I, no my friends have never tasted such tasty food.8)Look! There are the dark clouds in the sky ( the sky is overcast). It seems it’s going to rain. The weather got much more worse.9) He lives in the house number 3. He has always lived here since he has come to London.10) How long have you lived here? I came here with my parent when I was 5 years old. ....1)Вы хорошо провели вчера время? – Ужасно. Это был самый плохой ресторан, в котором я когда-либо был.2) Моя комната не такая большая, как твоя, зато она гораздо более светлая и уютная. 3) Где вы были прошлым летом? – Мы были в Лондоне. – И как тебе Лондон? – Центр Лондона очень красивый, но шумный и достаточно загрязненный. В часы пик там огромные пробки. Но там такие замечательные парки! 4) И я, и мой брат могли хорошо говорить по-испански, когда жили в Испании. К сожалению, сейчас мой испанский значительно хуже. 5) У нее светлые длинные волосы, голубые глаза, она стройная и самая симпатичная девушка в нашей группе. 6) Мне, пожалуйста, хлеб. – Сколько вам? – 2 батона.7) Ни я, ни мои друзья никогда не пробовали такой вкусной еды. 8) Посмотри! На небе черные тучи. Кажется, пойдет дождь. Погода стала заметно хуже. 9) Он живет в доме номер 3. Он всегда жил здесь с тех пор, как приехал в Лондон.10) Как давно вы живете здесь? Я приехал сюда с родителями, когда мне было 5 лет.
1) DID you SPEND A good time yesterday?-Awfully. It was the worst restaurant I’ve ever been TO.
2) My room isn’t as big as yours, but it is much light ER and MORE comfortable.
3) Where were you last summer? – We were in London. – Did you like London?-The centre of London is very beautiful, but IT'S noisy and rather polluted. There are enormous traffic jams IN RUSH HOURS THERE. BuT there are such beautiful parks THERE!
4) Both my brother and I could speak Spanish well when we lived in Spain. UNFORTUNATELY, now my Spanish is much worse.
5) She has long BLOND hair, blue eyes, she is slim and the PRETTIEST girl in OUR group.
6) I WOULD LIKE some bread, PLEASE. - How many do you want? – 2 LOAVES.
7) Neither I, no my friends have never tasted such A tasty food.
8) Look! There are - dark clouds in the sky. It seems it’s going to rain. The weather HAS got much - worse.
9) He lives in the house number 3. He has always lived here since he CAME to London.
10) How long have you BEEN LIVING here? I came here with my parent when I was 5 years old.
NB: bad-worse(!!!)- the worst
Не спрашивайте, почему, я всего лишь проверила; -)
NB: bad-worse(!!!)- the worst
4) Там, кажется, будет Unfortunately now my Spanish is too worse.