Лингвистика

Помогите перевести предложения с русского на англ. используя пассивный залог. Машинные переводы не рассматриваются.

Об этом человеке часто говорят.За доктором уже послали.Платье будет сшито к новому году?Контракт был подписан до того, как он вернулся.Ему обещали велосипед.Книга уже переведена на многие языки.Письмо не отправили на прошлой неделе.Вам дадут много времени, чтобы подумать над нашим предложением.Мне помогут выполнить это упражнение.
Об этом человеке часто говорят. - This man is often (much) spoken about.
За доктором уже послали. - The doctor has been sent for.
Платье будет сшито к новому году? - Will the dress have been ready (sewn) by the New Year?
Контракт был подписан до того, как он вернулся. - The contract had been signed before he returned.
Ему обещали велосипед. - He was promised a bicycle (A bicycle was promised to him).
Книга уже переведена на многие языки. - The book has been translated into many languages.
Письмо не отправили на прошлой неделе. - The letter wasn't sent last week.
Вам дадут много времени, чтобы подумать над нашим предложением. - You'll be given a lot of time to think of (over) our proposal.
Мне помогут выполнить это упражнение. - I'll be helped to do this exercise.
Денис Бевзюк
Лучший ответ
The man is beyng often told about.
The doctor is being sent for.
Will a dress been ready by New Year?
Contract was signed before he came back.
He was promised to get bicycle.
The book is already translated to many languages.
The letter wasn't sent last week
You will be given plenty of time to think about our suggestion.
I will be helped with doing this exercise.
This man is often spoken about.
The doctor has already been sent for.
Will the dress have been made by the New Year?
The contract had been signed before he came back.
He was promised (has been promised) a bicycle.
The book has already been translated into many languages.
The letter was not sent last week.
You will be given a lot of time to think over our suggestion.
I will be helped to do this exercise.
Обратите внимание, что использованы различные времена, в том числе Present Perfect, Past Perfect,Future Perfect
Стас Бреев