Лингвистика
Помогите перевести предложения! (с рус. на англ.)
1) Его часто отправляют на юг. 2) Меня всегда хвалят дома. 3) Каждую субботу папе показывают мои оценки. 4) Меня показали доктору.
He is often sent to the south.
I am always praised at home.
Every Saturday my father is shown my marks.
I was shown to the doctor.
I am always praised at home.
I was shown to the doctor.
1) Его часто отправляют на юг. He is often sent to the South.
2) Меня всегда хвалят дома. I am always praised at home.
3) Каждую субботу папе показывают мои оценки. Each Saturday my dad is shown my marks (grades)
4) Меня показали доктору. I was examined by a doctor. (I was shown to a doctor. - лучше не надо)
P.S. Все предыдущие ответы - это пипец какой-то. Ой, пардон, за исключением ответа Анны
1. He is often sent on vacations. ("На юг" это только в русском так принято говорить.. не в английском)
2. I am always hailed at home.
3. Every Saturday my father is given a glimpse at my grades(or marks).
4. I was taken to a doctor.
2. I am always hailed at home.
4. I was taken to a doctor.
Ответы Анны и Надюшки абсолютно верны. А да, и Expat тоже дал хорошие ответы. Касательно Shown или Exemined думаю оба варианта верны, хотя немного ближе конечно второе.
1) It often send on the south.
2) I am am praised always by houses.
3) every Saturday to the daddy show my estimations.
4) Me have shown to the doctor.
2) I am am praised always by houses.
4) Me have shown to the doctor.
1) It is often sent to the south.
2) I have always been praised at home.
3) Every Saturday my father showed my grades.
4) I showed the doctor
2) I have always been praised at home.
4) I showed the doctor
Катя Вунш
Как вам не стыдно писать такой бред!!??
1) It is often sent to the south.
2) I have always been praised at home.
4) I showed the doctor.
2) I have always been praised at home.
4) I showed the doctor.
He is often sent to the south.
I am always praised at home.
I was examined by a doctor.
I am always praised at home.
I was examined by a doctor.
1) It is often sent to the south.
2) I have always been praised at home.
4) I showed the doctor.
2) I have always been praised at home.
4) I showed the doctor.
1) It often send on the south. 2) I am am praised always by houses. 3) every Saturday to the daddy show my estimations. 4) me have shown to the doctor.