Сергей Кузин

Помогите с переводом аннотации

В статье исследовано влияние религиозного фактора на международные отношения. Рассмотрена деятельность некоторых международных религиозных организаций как акторов мировой политики. Проанализировано влияние религии на итоги выборов, охарактеризована её роль в международных конфликтах.

Сергей Романов

The paper studies the influence of the religious factor on international relations. It considers the activities of several international religious organizations as actors of the world politicy. The influence of religion on the results of the elections is analyzed, its role in international conflicts is described.

Esen Umarov

The article analizes the impact of religion issue on international relations.