Юрий Крючков

Что здесь написано? онлайн переводчик перевел муть.

Token

This is a low-value token made of brass. It was issued by Hill & Co 'Woollen manufacturers drapers hosiers tailors shipowners shippers outfitters &c' of 'Newcastle upon Tyne North Shields & Sunderland West of England House the cheapest goods in all England established 1825'.

Роман Селивёрстов

Это дешевый латунный жетон английской торговой компании Hill & Co, дальше перечисление их ассортимента товаров, основана в 1825.