Юлия Шаламова

Нужен перевод РУС - АНГЛ, легкими словами, самым простым английским

1 - Для того что бы водить (иметь право водить) автомобиль, нужны водительские права
2 - Что бы получить водительские права нужно успешно пройти экзамен
3 - Нужно уметь водить автомобиль, знать дорожные указатели (знаки) и правила дорожного движения
4 - Нужно иметь 18 лет для того что бы получить права в нашей стране но в некоторых других странах возможно и в раньше (в 14, в 16)
5 - Водить машину в раннем возрасте может быть опасно из за нехватки опыта и зрелости
6 - За рулем нужно всегда быть трезвым
7 - У тебя 40 вопросов и можно ошибиться лишь 5 раз

Знаки на дороге
1 - Не обгонять
2 - Не парковаться
3 - Осторожно гололед
4 - Пропустить пешехода
5 - Включить фары
6 - Внимание!
7 - Повернуть направо
8 - Не превышать 50 км/ч
9 - Въезд запрещен в данном направлении
10 - Уступите дорогу

Дмитрий

1 - In order that would drive (to have the right to drive) car, need a driving license2 - To get a driver's license must successfully pass the exam3 - You must be able to drive a car, be aware of road signs (signs) and the rules of the road4 - You need to have 18 years in order to get a law in our country, but in some other countries, possibly in early (14 in 16)5 - Drive a car at an early age can be dangerous due to lack of experience and maturity6 - Behind the wheel should always be sober7 - You have 40 questions and you can go wrong only 5 times

Signs on the road1 - Do not overtake2 - Do not park3 - Carefully ice4 - Skip the pedestrian5 - Turn on lights6 - Attention!7 - Turn right8 - Do not exceed 50 km / h9 - No entry in this field10 - Yield

Ан
Андрей

1 To drive a car, you must have a driver's license
2 To get a driver's license you must successfully pass the exam
3 To successfully pass the exam you must be able to drive a car, be aware of a road signs and the road rules
4 You must be 18 years old to get a driver's license in our country, but in some other countries, it is possible to get it in 14 - 16 years old.
5 Drive a car at a early age can be dangerous due to lack of experience and maturity
6 Drunk driving is prohibited by law
7 To pass the test you can make only 5 mistakes out of 40 questions

1 - Do not pass
2 - No parking.
3 - Watch for ice/May be icy,
4 - Yield to pedestrians,
5 - Turn lights on
6 - Attention! (такого знака не знаю. просто слово перевела)
7 - Turn (right). / Turn (left).
8 - Speed limit 50 km / h
9 - Do not enter
10 - Yield