Ольга Бровкина

Как это написать по Английски используя Absolute Participle Construction ? (внутри)

В Лондоне много музеев и крупнейший Британский музей.

Ан
Анна

There are a lot of museums in London, the British Museum being the largest (one).

Absolute Participle Construction предполагает наличие Participle в construction.

Андрей Таранин

наверное "one can see London having a lot of museums and the largest British museum"

Эльмир

there are many museums in London, the largest (one) is British Museum
может так.. . в Absolute Participle Construction должно быть два независимых предложения с подлежащими и сказуемыми... there are в первой половине, largest (one) is во второй...