Ольга Миршельд

нужен перевод

Samnitibus subactis pleraeque gentes Italiae mediae et
inferioris parebant Romanis. Superior Italia appellabatur Gallia Citerior, id
est Gallia citra Alpes sita. Ibi enim Gallos consedisse supra diximus. Etiam
plures Galli Galliam Ulteriorem incolebant, alii Hispaniam, Britanniam,
Germaniam superiorem. Ex Germania posterioribus temporibus expulsi sunt.

Etruscos Romanis finitimos fuisse iam commemoravimus. Quos
prioribus saeculis ad oram Italiae ex ea parte Asiae navis appulisse certum
est, quam nos Asiam Міnorem nominamus. Interiores Italiae partes incolebant
Sabini, Aequi, Volsci et aliae gentes. Quibuscum per complura saecula Romanis
bella erant gerenda. Fortissimi erant ii, qui in summis iugis ante sub maxime
arduis montibus Appenninis sedes agrosque deterrimos habebant et venando
corpora exercebant. Eos Romanis ipsis cosanguineos simillimosque fuisse
apparet. Quam ob rem Romanis erat difficillimum eos subigere.

Italiam inferiorem Romani Magnam Graeciam appellabant, quod
Graeci prioribus incolis subactis ibi plurimas urbes condiderant. E quibus urbi
Romae proximae erant Cumae et Neapolis. In ea parte Italiae agri potiores erant
quam in ceteris partibus. Itaque Cumis et Neapoli prioribus temporibus plures
homines habitabant quam Romae. Sed cum Neapolim semper homines omnium nationum
venirent, mores ibi deteriores erant quam alibi. Tertio ante aeram nostram
saeculo Magna Graecia in Romanorum potestatem redacta est. Tum Romani
dominabantur usque ad extremos fines Italiae.

Николай Охрименко

Самниты после завоевания большинства стран Центральной и Италии
Опустите бразды римлян. Улучшенный Италия была Франция ближе, он
Франция находится на этой стороне Альп . Ибо это есть, что галлы поселились, мы уже говорили выше. да
Франция несколько Французский дальше обитают некоторые из Испании, Великобритании ,
Германия выше. Из Германии последний раз, они повержены .
Этруски, римляне и их соседи уже упоминали . и
Корабль отплыл от берегов Италии, в возрасте Азии фиксированной
есть, что мы называем Азии Міnorem . Интерьер жилых частях Италии
Sabines, Aequi, Volsci и другие семьи . С тех многих веков римлян
Войны велись . Галантный были те, кто были в верхней части хребтов перед в самых
крутые холмы Appenninas были худшие сельскохозяйственные угодья сидений и охоту
органы в игру. Эти римляне были очень cosanguineos simillimosque
появляется . По этой причине, это было очень трудно для них, чтобы подчинить римлян .
Римляне называли нижнюю Великую Грецию, Италию,
Греческий завоевание бывших жителей многих городах они основали . Один из их города
В Риме, Кумы, Неаполис, ближайший были . В области, предпочтительно в той части Италии были
чем в других частях . Так много раз, сначала частично и Неаполь
люди, живущие в Риме . Но это всегда с народом всех народов в Неаполь
они должны прийти, но их характеры были там, они хуже, чем в других местах . В-третьих, до эпохи нашей
Великая сила сводится к Греции в мир римлян. Тогда римляне
господствовали над как далеко на другом конце Италии.