Елена Соскова

помогите с адекватным переводом

Fuller communication between general practitioner and
hospital could, says the report, avoid embarrassment and irritation. If the
general practitioner, when referring his patient, would include details of
family and social circumstances, the
hospital would be better able to deal with him tactfully; and, in the interest
of consistency, the hospital should, in its final statement, tell the
practitioner what has already been said to the patient's relatives.

Майрамбек Тагаев

гугл тут бессилен)