Питон Питон

помогите, пожалуйста, правильно перевести на английский

Это история о загадочном мальчике, который очутился в волшебном мире. Он обрел новых друзей, узнал множество тайн школы магии и волшебства - Хогвартс. Сюжет книги переполнен событиями, от которых невозможно оторваться. Постоянные загадки, действия, интриги заставляют целиком окунуться в этот мир.

Сергей Золотов

This story is about a misterious boy who found himself in a magical world. He found new friends, got to know many secrets of the Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry. The plot is full of events and you can't put the book away after starting to read it. Constant mysteries, different scenes of action, intrigues make you fully plunge into this world.

Толик Нурманбетов

This is history about mysterious boy, is that got into a magical world. He found new friends, learnad much mystery of school - Hogwarts. Book stories is full of events, from that is can not stopping. Standing puzzles, mysteries and
intrigues, make full plunge into this world. Не уверен, что всё правильно, но так!)