Ан
Антон

переведите предложения на английйский язык

5. В этом году у меня дежавна итоговая аттестация, поэтому нужно хорошо поработать чтобы получить хорошую оценку.
6. В свободное время я много чем занимаюсь.
7. Все зависит от настроения.
8,9. я могу погулять с друзьями - это я очень люблю делать, потом могу посидеть в интернете, узнать что-то новое.
10. В свободное время мне нравится читать. Я люблю фантастику, особенно Бернара Вербера, а также популярного бразильского писателя Пауло Коэльо.
11. Еще мне интересно смотреть новости по ТВ, потому что нужно знать что происходит в мире.

Виктор Бронников

5. This year I have дежавна final attestation, therefore, need to work well to get a good grade. 6. In free time I do a lot of what I was doing. 7. All depends on mood. 8,9. I can go out with friends that I love to do, then I can sit in the Internet, to learn something new. 10. In my free time I like to read. I love fiction, especially Bernard Вербера, and as well as the popular Brazilian writer Paulo Coelho. 11. Another interesting for me to watch the news on TV, because you need to know what is happening in the world.

Ма
Марина

5. This year I dezhavna final examination, so you need to work hard to get a good grade.
6. In my spare time I do a lot what I do.
7. It all depends on my mood.
8.9. I can walk with my friends - that I love to do, then I can sit on the internet, to learn something new.
10. In my spare time I like to read. I love science fiction, especially Bernard Werber, and popular Brazilian writer Paulo Coelho.
11. More interesting to me to watch the news on TV, because you need to know what is going on in the world.

Эдуард Петров

5. This year I'm in for an official final certification, so I have to work hard to ensure good results.
6. There's a lot of things I do in my free time.
7. Everything depends on the mood.
8. I may go out with friends, that's what I love to do, then I may brouse the Internet, to learn something new.
10.I like reading when I have spare time. I like science fiction, especially by Bernard Werber, as well as the popular Brazilian writer Paulo Coelho.
11. Among my other interests is watching the news on TV, as one needs to know what is going on in the world.