Юля Матесова

Пожалуйста помогите перевести на английский)

этот текст "В детстве я не занималась спортом, потому что я посвещала (или уделяла) всё своё время искусству, а именно изобразительному. Но я люблю смотреть соревнования по баскетболу, футболу и теннису. Больше всего нравится футбол, почему? с детства смотрела с дедушкой футбольные матчи, полюбила этот вид спорта с первой минуты просмотра"
помогите перевести, близко к этому тексту.

Морсик

As a child I didn't play sports because I devoted all of my time to art, that is, to painting (или drawing - живопись или рисование) . But I enjoy watching basketball, soccer and tennis games. I especially like soccer. Why? Because I used to watch soccer games with my grandfather since I was a kid and fell in love with the sport from the start.

Ал
Александр

As a child, I was not involved in sports, because I paid all of his time to art, namely the visual arts. But I like to watch basketball games, soccer and tennis . Like most about football. Why? Because a child with my grandfather watching football matches, fell in love with the sport from the first minutes of viewing .