Hannah, Hanna, Hana - ,
Ханна - встречается в Польше и Белоруссии
Hanna - в скандинавских странах
Hannah
Gender Female
Meaning "Grace", "He (God) has favoured me/favours me"
Origin Hebrew
Related names Hanna, Channa, Hana, Anna, Ana, Ann, Anne

Search Wiktionary Look up Hannah in Wiktionary, the free dictionary.

Hannah is a personal name, also spelt Hanna, Hana, or Chana, deriving from the Hebrew language חַנָּה (Channah), meaning "He (God) has favoured me/favours me (i.e. with a child)." or "gracious". The name is biblical as it is the name of the mother of the prophet Samuel (1 Samuel 1:2), and their associated story is how the name gets its meaning. The 'Hannah' spelling of the name was taken up as a given name by the Puritans in the 16th and 17th centuries and has always been a common Jewish name. Hannah is also a surname; see Hannah (surname). Ann (and Anne, Anna etc) are derived from Hannah. The name Hannah is a palindrome - a word or phrase that reads the same in both directions. The Punic name Hannibal derives, it is supposed, from the same root.

	Лингвистика

			Подскажите пожалуйста Перевод им
немецкий: Anne - Анэ; Anna - Ана; Anja - Анья; Änne - Эннэ

							англ-Ann
укр. -Ганна

По фински:
Hanna, Hannelle, Anja, Anne.

Аnn - английский ("Эн")
Anja - немецкий (в немецком имена не изменяются, звучит также "Аня")

									Dreamer_Lol
								звучит Анья
											Anna-испанский, Agnieshka-польский