OLENKO TÄYSI 0?
Eilen yöllä en saanut unta, katselin kelloa vielä 02:15 aivan tuskastuneena. Pyörin koko yön sängyssä muun perheen tuhistessa tasaiseen tahtiin (Repsu heräsin vain yhden kerran…) Kurja homma etten saanut unta, mielessäni vaan pyöri kaikenlaisia sekavia ajatuksia… Sitten alkoi kiukuttamaan, arvatkaa mikä? Me naiset. Mua alkoi oikeasti harmittamaan, kun ajattelin kuinka paljon me naiset vaadimme itseltämme. Kuinka sairaalloisen itsekriittisiä me ollaan, ihan oikeasti. Pitäisi olla täydellisen ulkonäön lisäksi täydellinen vaatekaappi, huikeasti sisustettu koti, mielenkiintoinen työ ja kehittävät harrastukset.
Blogeja selatessani minulle iskee välillä sellainen kamala masis, kaikilla muilla tuntuu olevan niin kauniit, siistit ja tilavat kodit, ihanan mielikuvitukselliset vaatteet, kauniisti puetut lapset ja muutenkin kaikinpuolin hyvä tyylitaju ja jännittävä elämä. Mietin, että miksi minä edes kirjoittelen tätä omaa naurettavaa bloginräpellystäni tästä omasta tylsästä elämästäni. Eihän minulla ole mitään, paitsi vuoden 2010 tummimmat silmänaluset, jes. En ole mitään kateellista tyyppiä, iloitsen toisten menestyksestä ja olen iloinen myös siitä mitä minulla itselläni on. Sillä tarkemmin ajateltuna minullahan on vaikka mitä, terve ja suloinen pieni tytär, höppänä mies ja maailman ihanin koirakin… Muusta perheestä ja ystävistä puhumattakaan. Silti välillä sorrun edellä mainittuun ajatteluun, naurettavaa! Blogeissahan silti yleensä jaetaan ne hyvät hetket, kuvia otetaan kodista, silloin kun se sattuu olemaan järjestyksessä, harvemmin kukaan myöskään kuvaa itseään meikittömänä ja kotikalsareissa…
Tänään soitin kaverilleni ja kysyin, että onko ok, jos on ollut koko päivän sisällä ja on ihan väsynyt ja kiukkuinen? Entä jos on sama kotihuppari päällä jo kolmatta viikkoa (kyllä joo, tämä vaaleanpunainen yksilö on varmaan jo liimautunut kiinni) eikä mikään oikeen kiinnosta ja haluaisi nukkua vaan? Oli kuulema ihan täysin ok ja itseasiassa puhelimen päässä oli melkolailla samanlainen tilanne. Eivät naiset ole välttämättä toisilleen ankaria, itsestä se kaikki siis lähtee. Tulin taas siihen tulokseen, että kateellisuus on huono juttu, ihan typerä keksintö.
Kaikilla on jotain erityistä ja kaikki ovat hyviä jossain, ihan varmasti.
Haluaisin vielä lopuksi kertoa, että minä olen nainen, joka…
Ei osaa loihtia mitään ihmeellisiä ruokalajeja, hädin tuskin osaa napin paikalleen ommella, eikä siis luonnolisesti osaa kutoa itselleen sellaista muhkeaa kaulahuivia, jonka haluaisi, unohtaa viedä lapsensa neuvolaan, omistaa enemmän ryppyjä, kuin moni 25-vuotias, jolla on välillä maailman sotkuisin koti, viihtyy parhaiten kotivaatteissa, omistaa rumia alusvaatteita, suuttuu turhasta, unohtaa soittaa takaisin, omistaa maailman lyhyimmät hermot …. ja vaikka mitä muutakin, mutta entä sitte? :D
Nyt on erittäin pimeää ja olen kuullut useilta ihmisiltä, että väsyttää vaan koko ajan. Se on kuulkaa ihan ok (ainakin välillä) heittäytyä vaan sohvalle ja antaa kaiken vaan olla. VAIKKA onhan se totta, että ulkoilu ja kuntoilu ym. virkistää kehoa ja mieltä, mutta ei aina tarvi jaksaa, eihän?
Лингвистика
помогите пожалуйста перевести текст (финский язык)
Я что, полный ноль?
Прошлой ночью никак не могла уснуть, посмотрела, почти со страданием, на часы - только 02.15. Всю ночь ворочалась в кровати под равномерное посапывание семейства (Репсу только один раз проснулся... ) Тяжко, когда уснуть не можешь, в моем мозгу вертелись всякие неприятные мысли... Потом, вообще, плакать начала, представляешь? Уж мы, женщины. Мне даже стало по-настоящему досадно, когда подумала, сколько же мы, женщины, сами от себя требуем. Как мы болезненно самокритичны, нда, точно. В дополнение к безупречному виду нужно непременно иметь безупречную одежу, дом, со вкусом обустроенный, работу по душе и хобби, какое-нибудь развивающее.
Когда блоги просматриваю, меня иногда настигает ужасное чувство: у всех других, кажется, такие красивые, чистые и просторные дома, прекрасная креативная одежда, дети красиво одеты и, вообще, такая, с какой стороны не подойди,
захватывающая жизнь "со вкусом". Думаю: и чего это я пишу в своем смешном блоге о своей скучной жизни. У меня ничего нет, кроме самых темных глаз 2010 года, так-то. Я не из завистливыых, радуюсь чужим успехам и тому, что есть у меня самой. Если подумать хорошенько, у меня тоже кое-что имеется: здоровье и моя сладкая маленькая доченька, пустоголовый муж и самая лучшая в мире собака... Не говоря уже о других родственниках и друзьях. Между тем, склоняюсь к вышеупомянутому размышлению: смешно просто! В блогах увековечены только лучшие моменты, жилище свое фотографируют только тогда, когда оно приведено в порядок, реже случается, что кто-то может свою фотографию без макияжа или в семейниках добавить.. .
Сегодня позвонила подруге и спросила, нормально ли это: сижу дома и все же такая уставшая и раздражительная? Или, а если на мне та же самая домашняя одежда, вот уже третью неделю (да уж, этот розовый объект уже, наверное, прирос насмерть) , ничего мне не интересно и только и хочется, что спать? Все было ОК и,
на самом деле, у собеседника была приблизительно такая же ситуация. Женщины не обязательно строги к другим, все начинается с самого себя. Опять пришла к тому же выводу: зависть штука плохая, глупое изобретение.
У всех есть что-то особенное, каждый хорош в чем-то своем, это точно.
Еще хотелось бы, в завершение, рассказать, что я женщина, и я.. .
Не умею готовить умопомрачительные блюда, едва ли смогу пришить пуговицу, из чего можно логично заключить, что и красивый шарфик себе не сумею связать, а хотелось бы, забываю сводить ребенка в больницу, имею больше морщин, чем многие 25-летние, в доме иногда бывает полный беспорядок, расхаживаю в лучшей домашней одежде, обладаю жутким нижним бельем, взрываюсь из-за пустяков, забываю перезвонить, нервы мои самые неустойчивые в мире... может еще что-нибудь, ну и что с того?: D
Сейчас обосенно темно и часто я слышала от многих людей, что усталость все время одолевает. Все бывает просто ОК (по крайней мере, иногда) , когда можно рухнуть на диван и позабыть обо всем. ХОТЯ, это ведь правда, что прогулки на свежем воздухе и фитнес и т. д. оживляют тело и душу, но только вот не всегда на это тебя хватает, правда?