Лингвистика

Переведите пжл точнее на английский

На кухне красивый интерьер. Слева комнаты находится окно с цветными шторами. Прямо у стены находится самая важная кухонная мебель, на которой готовят еду. Это газплита, тумбочка и раковина. В правом углу находится кухонный шкаф в котором находится кухонная посуда. Слева комнаты стоит холодильник. Посередине комнаты стоят два стула.
Алёна Какаева
Если переводить дословно, то получается коряво на английском. Я переведу близко к тексту, но так, как написал бы англоязычный... .

Kitchen is well laid out. On the left hand side there is a window decorated by colorful curtains. Right next to the wall located food preparation area, the most important part of furniture of the whole kitchen. It includes gas stove, side table and a sink. In the corner on the right there is a cupboard containing kitchenware and utensils. Refrigerator is on the left. Two chairs are placed as a centerpiece of the room.
Василий Фролов
Лучший ответ
На кухне красивый интерьер.
The interior of the kitchen is nice. On the left side of the room there is a window with coloured curtains. Right near the wall there is the most important kitchen furniture, where one cook food. These are a gas-stove, a worktop and a sink. In the right corner there is a cupboard which contains a tableware. On the left side of the room there is a refrigerator. There are two chairs in the middle of the room.
Samir Agabekov