Лингвистика
Переведите пожалуйста пару предложений на английский
1.Мне нравится профессия стоматолога. Положительные вещи в этой профессии -это то, что большая зарплата и эта профессия всегда востребована . Недостатки, что это очень ответственная работа и для этого нужно иметь терпение и хорошее зрение. Нужно очень хорошо для этого знать биологию и химию. И очень долго учиться в медицинском институте. Стоматолог должен быть дружелюбным по отношению к пациентам.
. I like the profession of a dentist. Positive things in this profession is that a large salary and this profession is always in demand. The disadvantages are that this is a very responsible job and for this you need to have patience and good eyesight. You need to know very well for this biology and chemistry. And a very long time to study at the Medical Institute. A dentist should be friendly to patients
I think, that dentistry is a good career choice. The main benefits of being a dentist are the good salary and the fact that this occupation is always in demand. However to become a dentist, you need to be very patient, have a good eyesight and be a very responsible person. You need to have a major degree in biology and chemistry. Moreover, a dentist should be friendly to all patients.
I like the profession of a dentist. Positive things in this profession is that a large salary and this profession is always in demand. The disadvantages are that this is a very responsible job and for this you need to have patience and good eyesight. You need to know very well for this biology and chemistry. And a very long time to study at the Medical Institute. A dentist should be friendly to patients.
а в переводчике не как?