Отче наш, Иже еси на небесех!
Да святится имя Твое,
да приидет Царствие Твое,
да будет воля Твоя,
яко на небеси и на земли.
Хлеб наш насущный даждь нам днесь;
и остави нам долги наша,
якоже и мы оставляем должником нашим;
и не введи нас во искушение,
но избави нас от лукаваго.
Отче наш, сущий на небесах! да святится имя Твое;
Да приидет Царствие Твое; да будет воля Твоя и на земле, как на небе;
Хлеб наш насущный дай нам на сей день;
И прости нам долги наши, как и мы прощаем должникам нашим;
И не введи нас в искушение, но избавь нас от лукавого.
Ибо Твое есть Царство и сила и слава вовеки. Аминь.
______________________________
В СИНОДАЛЬНОМ ПЕРЕВОДЕ БИБЛИИ ОТЧЕ НАШ ТЕКСТ МОЛИТВЫ ТАКОВЫ:
Хлеб наш насущный дай нам на сей день;
и прости нам долги наши, как и мы прощаем должникам нашим;
Матф 6:9-13
да приидет Царствие Твое; да будет воля Твоя и на земле, как на небе;
хлеб наш насущный подавай нам на каждый день;
и прости нам грехи наши, ибо и мы прощаем всякому должнику нашему;
и не введи нас в искушение, но избавь нас от лукавого.
Лк 11:2-4
Религия, вера
Молитва отче наш - где найти текст (нормальный), русский ...существует ли?
Боюсь, что Христос молился не на русском ( на не нормальном) языке...)))
óтче нáшъ, и́же еси́ на небесѣ́хъ, да святи́тся и́мя твоé:
да прiи́детъ цáрствiе твоé: да бýдетъ вóля твоя́, я́ко на небеси́, и на земли́:
хлѣ́бъ нáшъ насýщный дáждь нáмъ днéсь:
и остáви нáмъ дóлги нáшя, я́ко и мы́ оставля́емъ должникóмъ нáшымъ:
и не введи́ нáсъ въ напáсть, но избáви нáсъ от лукáваго: я́ко твоé éсть цáрствiе и си́ла и слáва во вѣ́ки. Ами́нь.
http://azbyka.ru/biblia/?Mt.6
хлѣ́бъ нáшъ насýщный дáждь нáмъ днéсь:
http://azbyka.ru/biblia/?Mt.6
Кроме текста важно понять, что эту молитву Иисус дал как образец.
Важно понять смысл слов из образцовой молитвы, и, обращаясь к Богу, выражать подобные мысли но своими словами. Молитва, прочитанная с текста или наизусть никогда не будет искренней, а значит и услышанной Богом.
От Матфея 6:9 Молитесь же так: Отче наш, сущий на небесах! да святится имя Твое;
10 да приидет Царствие Твое; да будет воля Твоя и на земле, как на небе;
11 хлеб наш насущный дай нам на сей день;
12 и прости нам долги наши, как и мы прощаем должникам нашим;
13 и не введи нас в искушение, но избавь нас от лукавого. Ибо Твое есть Царство и сила и слава во веки. Аминь.